هواشناسی بابلسر فورکاتاریخ: جمعه 1 آذر 1398 ساعت: 17:13

 

عبور سردچال ! پایداری هوا در هفته آتی

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ بندال امگا که به شکل حرف Ω هم هست ، در مرکزش پشته قرار داره و در دو بازوی راست و چپش ناوه قرار داره

برای گذر امشب به صبح فردا بارش ها کم کم در استان گسترده تر میشن خصوصا نیمه غربی استان که خطر آبگرفتگی هم وجود داره همراه با وزش باد و کاهش دما اما چون جریانات سطح زمین شرقی و شمال شرقی هست ، ممکنه در بخش هایی از شرق استان بارشی هم رخ نده

با عبور بازوی راست بندال ، از فردا کاهش ناپایداری رو داریم خصوصا روز یکشنبه به بعد و طی این مدت خصوصا در بخش هایی از غرب استان و ارتفاعات ، شانس رگبارهای پراکنده وجود داره اما رفته رفته خصوصا در اواسط هفته افزایش دما و احتمال مه رو در برخی نقاط خواهیم داشت

با نزدیک شدن بازوی چپ بندال ، آخر هفته در بخش هایی از استان بارش های پراکنده رخ خواهد داد

دریا طی 24 ساعت آینده مواجه و بعد اون کاهش موج رو داره

در زیر هم استقرار پرارتقاع رو در تراز میانی جو برای اواسط هفته آتی ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید . 

 

 

 

 

تاریخ: جمعه 1 آذر 1398 ساعت: 17:13هواشناسی بابلسر فورکا

 پیش بینی فصلی زمستان 1398 !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ در این پست ما تصمیم گرفتیم که به پیش بینی فصلی زمستان 1398 در استان مازندران بپردازیم . در این پست ما ابتدا به بررسی فصل زمستان 1398 از طریق مراکز پیش بینی فصلی میپردازیم و بعد از اون از طریق شاخص های دورپیوندی . فقط خواهش داریم که به تک تک کلمات توجه ویژه کنید .

 

پیش بینی فصلی زمستان 1398 از دید مراکز پیش بینی فصلی :

 

خب ؛ ما اگه بخوایم ماه دی رو به ژانویه ، ماه بهمن رو به فوریه و ماه اسفند رو به مارس نسبت بدیم ، از دید غالب مراکز پیش بینی فصلی ، استقرار پشته ای رو در اروپا خواهیم داشت . تاوه قطبی در شمال کاسپین مستقره به علت فاز مثبت شاخص QBO . دما تقریبا نرمال تا قدری بیشتر از نرمال و بارش هم بیشتر در نرمال در مناطق محدودی کمتر از نرمال . فشار هوا هم کمتر از نرمال دیده میشه .

در زیر هم میانگین پیش بینی فصلی ژاپن رو برای ماه های ژانویه تا مارس مشاهده می فرمائید :

 

 

پیش بینی فصلی زمستان 1398 از دید شاخص های دورپیوندی :

 

ابتدا در زیر پیش بینی برخی شاخص های دورپیوندی رو برای ماه های آتی مشاهده می فرمائید :

 

 

ما اومدیم سالی رو که وضعیت شاخص ها مطابق این پیش بینی بوده انتخاب کردیم که 1970 بوده و وضعیت دمایی و بارشی دو ایستگاه نیمه غربی ( رامسر ) و نیمه شرقی ( بابلسر ) استان رو در سال 1970 برای شما قرار دادیم .

 

 

در زیر پیش بینی وضعیت دمایی آب کاسپین رو در 3 ماه مذکور از دید مدل ژاپن مشاهده می کنید که دما آب کاسپین رو بالاتر از نرمال نشون میده نشان از فعالیت ضعیف پرفشار های حرارتی مثل پرفشار سیبری رو در حوزه دریا کاسپین داره . پس انتظار میره سامانه ها دینامیکی باشن عموما ؛ یعنی ، ابتدا نفوذ زبانه های کم فشار و هوایی گرم ، سپس استقرار زبانه های پرفشار و کاهش دما .

 

 

نتیجه گیری کلی :

 

خب ؛ به جهت کلی انتظار میره در ماه اول زمستان ، تاوه قطبی در شمال کاسپین چنبره بزنه و هرچی به سمت اواخر زمستان پیش میریم ، این شرایط تضعیف میشه . گرچه با تقویت تدریجی بلاکینگ بر روی اروپا ، احتمال یک سرما دیررس در استان میره ، اما همچنان معتقدیم باید منتظر یک سرما ناهنجار در نیمه اول زمستان خصوصا دی باشیم . با توجه به عبور سامانه های دینامیکی ، انتظار میره منشأ این سرما از اسکاندیناوی و نهایت شمال روسیه باشه ؛ به عبارتی ، حاصل فعالیت پرفشار های مهاجر نهایت پرفشار قطبی . بعیده زبانه های پرفشار سیبری ، بازیگر نقش اول باشن . پس به همین علت ، مناطق مستعد جلگه شانس به مراتب بیشتری رو برای رویت برف دارن . به جهت کلی انتظار میره بارش ها در استان نرمال تا بیشتر از نرمال باشه به خصوص سواحل نیمه شرقی استان و در برخی مناطق محدود کمتر از نرمال خصوصا ارتفاعات غربی . مثلا در پاییز هم بارش ها در غالب نقاط بیشتر از نرمال بوده اما در اکثر نقاط ، فقط 1 ماه بارش به شدت بیشتر از نرمال بوده . به جهت دمایی هم گرچه دوره های سردی رو داریم و سرما یهو در یک برهه تخلیه نمیشه ، اما در زمان هایی که هوا آرام هست تأثیر زیادی داشته باشه ؛ پس ، انتظار میره دما نرمال تا بیشتر از نرمال باشه در میانگین کلی زمستان .

 

ان شاءالله به زودی با بررسی هفته به هفته ماه دی در خدمت شما خواهیم بود .

 

* فراموش نشه که حداکثر صحت پیش بینی های فصلی %70 خواهد بود .

*** ما فقط پیش بینی می کنیم ؛ همه چیز دست خداست ***
*** در مصرف آب صرفه جویی کنید و نسبت به هدر رفتن آب احساس مسئولیت کنید ***

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

نیمه اول هفته جاری نسبتا گرم ! نیمه دوم هفته ناپایداری متناوب !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای روز های یکشنبه و دوشنبه ، با استقرار پرارتفاع در تراز میانی جو و تقویت کم فشار سطح زمین ، شاهد افزایش دما در استان خواهیم بود . خصوصا در ارتفاعات گاهی وزش باد گرم رو خواهیم داشت و بعضا در برخی نقاط علی الخصوص ارتفاعات پایین دست احتمال مه هم وجود داره .

اما با نفوذ زبانه های پرفشار از شامگاه دوشنبه و طی روز سه شنبه ، شاهد افزایش ابر خصوصا در جلگه خواهیم بود همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما و در برخی نقاط علی الخصوص دامنه ها گاهی با بارندگی پراکنده خواهیم بود .

برای بعد از ظهر و شب سه شنبه و طی روز چهارشنبه ، با تضعیف پرفشار سطح زمین ، شاهد کاهش ابر و افزایش نسبی دما در استان خواهیم بود .

اما از شامگاه چهارشنبه و طی روز پنجشنبه با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار ، ناوه تراز میانی جو و نزدیک شدن جبهه سرد به استان ، از غرب به شرق استان شاهد افزایش ابر ، وزش باد گاهی در برخی نقاط نسبتا شدید ، بارندگی ( در برخی نقاط با آبگرفتگی ) ، کاهش دما و در برخی مناطق با رعد و برق خواهیم بود . بعد از ظهر و شب پنجشنبه در شرق استان و بامداد جمعه در غرب استان کاهش ابر رو انتظار داریم .

برای روز جمعه با عبور امواج کوتاه دامنه از تراز میانی جو ، در برخی نقاط خصوصا ارتفاعات گاهی رگبار و رعد و برق پراکنده رو انتظار داریم که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد .

دریا برای بعد از ظهر و شب دوشنبه به مدت 24 ساعت مواج خواهد بود و از شامگاه سه شنبه تا ظهر چهارشنبه کاهش موج و بعد اون توفانی پیش بینی میشه .

 

در زیر هم تجمع بارش ها رو تا پایان هفته از دید مدل ECMWF ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

یل یله میدونه ! پای سرمای قطبی در میونه !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ آسیاب به نوبت . ابتدا به گرمای پیش رو که نزدیک تر هست بپردازیم و بعد مختصرا بریم سر سرمای قطبی

تا پایان هفته به صورت تدریجی هوا در استان گرمتر میشه . جریانات جنوبیه و خصوصا در ارتفاعات به تناوب وزش باد گرم رو داریم . در جلگه گاهی احتمال تشکیل مه هم وجود داره . برای جمعه و اوایل وقت شنبه ، علاوه بر ارتفاعات ، در بخش هایی از مناطق دامنه ای و جلگه ای استان هم وزش باد گرم رو خواهیم داشت و ممکنه به برخی نقاط ساحلی استان هم برسه . طی این مدت جوانب احتیاط رو حین عبور از محورهای کوهستانی استان در نظر بگیرید چرا که چون چند روز گذشته بارش برف رو در ارتفاعات داشتیم ، با این گرما و وزش باد گرم ، شانس وقوع بهمن افزایش پیدا میکنه . ضمنا ؛ با عبور موجی کوتاه دامنه از تراز میانی و فوقانی جو ، از بعد از ظهر سه شنبه تا صبح چهارشنبه افزایش موقتی ابر رو در استان خواهیم داشت و ضمن تضعیف موقت جریانات جنوبی ، احتمال رگبار های پراکنده هم وجود داره خصوصا در ارتفاعات غربی استان .

حالا بریم سر اصل داستان . از احتمالا بعد از ظهر شنبه ، باید با نفوذ سردچال قطبی ، بارش ها در استان همراه با وزش باد نسبتا شدید تا شدید استارت بخورن که همراه با توفانی شدن دریا هم خواهد بود . در کنار این شرایط احتمال رعد و برق و تگرگ هم در برخی نقاط استان وجود داره . اما در حدفاصل روز های یکشنبه الی سه شنبه ، در یکی از این سه روز ، باید نوبت به نوبت در جلگه ، بارش ها از باران به برف تبدیل بشن . اینکه باران کِی به برف تبدیل میشه و اینکه برف تا کِی ادامه داره و شدتش در چه حدی هست رو در اطلاعیه های بعدی بیشتر باز خواهیم کرد .

اگه معجزه ای رخ نده ، هفته آینده به احتمال بسیار قوی ، باید منتظر بارش سراسری برف در مازندران پس از 2 الی 3 سال باشیم .

اما یک توصیه ::: جمله کلیشه ایه ولی خیلی پراهمیته این روزها ؛؛؛ در مصرف گاز صرفه جویی کنید . فردا دیره ، همین الآن . شاید همه شرایطشون مثل ما خوب نباشه . خودمون و دیگران رو از نعمت گاز محروم نکنیم . با توجه به اینکه حداقل تا پایان هفته هوا غالبا گرم هست ، شرایط خوبی خواهد بود برای صرفه جویی در مصرف گاز .

 

در زیر هم تجمع بارش و بارش برف رو از دید مدل ECMWF تا 10 روز آینده مشاهده می کنید :::

 

 

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

اولین سیستم قدرتمند مهر 1398 ! توفان تندری در راه است . . . ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای پنجشنبه تا شنبه ، با استقرار پرارتفاع در تراز میانی جو و پرفشار در شمال کاسپین و عبور متناوب مراکز کم فشار در سطح زمین ، بعضا شاهد افزایش نسبی دما در استان خصوصا ارتفاعات خواهیم بود که گاهی با وزش باد های جنوبی هم همراهی خواهد شد . در جلگه هم هوا گرما خودشو بیشتر در افزایش دما کمینه نشون میده .

آسمان جلگه استان طی این مدت به صورت صاف تا نیمه ابری گاهی ابری خواهد بود به خصوص برای ساعات بامداد و سر صبح و شامگاه . بعضا بارش های پراکنده رو هم در برخی نقاط جلگه انتظار داریم به خصوص برای روز جمعه .

اما با استقرار تاوه قطبی در شمال کاسپین و عبور موج کوتاهی ابتدا از فراز دریا سیاه سپس دریا کاسپین ، باعث نفوذ زبانه های پرفشار و عبور جبهه سرد از استان خواهد شد . بنابراین ؛ از اواخر وقت شنبه و بامداد یکشنبه ، از غرب استان شاهد رشد ابر ، بارش های رگباری ( در برخی نقاط شدید و در حد آبگرفتگی ) ، رعد و برق و خطر وقوع صاعقه ، کاهش دما ، وزش باد ( گاهی در برخی نقاط با تندباد های نسبتا شدید تا شدید ) و توفانی شدن دریا خواهیم بود که این وضعیت حداکثر تا اواسط صبح یکشنبه به شرقی ترین نقاط استان خواهد رسید .

این سیستم بر خلاف سیستم قبلی ، هم از سرعت بالایی برخورداره و هم بارش های اون غالبا رگباریه و به همین دلیل ، در برخی نقاط دامنه ای خطر وقوع سیلاب هم وجود داره . در این مورد ، اطلاعیه روزی های آتی ما رو با دقت مطالعه کنید . . .

 

در زیر هم به ترتیب آب قابل بارش برای صبح یکشنبه و شاخص ترمودینامیکی K برای بامداد یکشنبه رو از دید مدل ECMWF مشاهده می کنید که نشون میده سامانه به جهت دینامیکی بسیار قوی هست :

 

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بارندگی 48 ساعت گذشته ( 2 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 21 مهر - 22 مهر 1398 )

 

بارندگی 48 ساعت گذشته ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز :

رامسر 102.6 م م
نوشهر 92.6 م م
بابلسر 57.6 م م
گلوگاه 56.2 م م
دشت ناز 47.7 م م
آمل 42.5 م م
ساری 35.9 م م
بندر امیرآباد 33 م م
قراخیل قائمشهر 28.2 م م
کجور 22.6 م م
پل سفید 20.2 م م
آلاشت 15.2 م م
کیاسر 10.5 م م
سیاه بیشه 10 م م
بلده 4.7 م م
شرح روز های موج :


 


هواشناسی بابلسر فورکا

بارندگی 48 ساعت گذشته ( 2 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 26 آذر - 27 آذر 1398 )

 

نوشهر 37.9 م م
رامسر 35.2 م م
آمل 22.1 م م
قراخیل قائمشهر 20 م م
پل سفید 17.2 م م
بابلسر 17 م م
آلاشت 14.1 م م
ساری 12.2 م م
سیاه بیشه 11.4 م م
دشت ناز 10.7 م م
کیاسر 9.2 م م
کجور 7.2 م م
بندر امیرآباد 7.1 م م
بلده 4.5 م م
گلوگاه 3.2 م م


برف :

آلاشت 13 س م
سیاه بیشه 11 س م
بلده 8.7 س م
کجور 3 س م
شرح روز های موج :هواشناسی بابلسر فورکا

باران هم دلش هوا شمال کرد ! بارش های پراکنده در مازندران طی 3 روز آینده !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با استقرار کم ارتفاعی در ترکیه و استقرار زبانه های پرفشار در سطح زمین ، آسمان مازندران از جمعه تا یکشنبه به صورت نیمه ابری و ابری گاهی با کاهش موقت ابر همراه خواهد بود .

برای جمعه در ساعات بامداد و صبح ، در ارتفاعات غربی و بخش هایی از جلگه خصوصا برخی نقاط مرکزی به تناوب بارندگی پراکنده خواهیم داشت . برای بعد از ظهر و غروب در بخش هایی از غرب استان خصوصا سواحل غربی ، به صورت متناوب بارش هایی رو انتظار داریم . روز شنبه هوا در خیلی از نقاط موقتا آفتابی میشه اما بعد از ظهر و شب ؛ با نفوذ یک کم ارتفاع از غرب ، تراکم ابر رو در استان انتظار داریم و از ارتفاعات غربی بارش ها استارت میخورن و کم کم فراگیر تر خواهند شد . برای روز یکشنبه با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار ، گسترده شدن بارش ها رو در استان خصوصا جلگه انتظار داریم . اواخر وقت یکشنبه و روز دوشنبه کاهش ابر رو ناپایداری رو داریم همراه با افزایش دما و در برخی نقاط هوایی مه آلود . بارش ها طی این مدت در %90 استان جدی نیست به جهت مقداری .

از جمعه تا یکشنبه کاهش نسبی و تدریجی دما رو داریم خصوصا روز یکشنبه .

دریا نسبتا مواجه . گاهی وزش باد رو هم در استان خواهیم داشت .

طی این مدت بارش ها بالا 1500 متر به صورت برف و تا 1000 متر به صورت برفابه خواهد بود و روز یکشنبه برف به 1300 و برفابه به 800 متر میرسه ؛ مشروط بر رخداد بارش . احتمال رعد و برق هم طی این مدت در برخی نقاط وجود داره .

 

در زیر نفوذ کم ارتفاع رو از غرب برای بعد از ظهر شنبه مشاهده می فرمائید :

 

 

از اواخر هفته آتی باید منتظر نفوذ سیستم جدیدی از بارش ها به استان باشیم که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

آخرین سامانه بارشی پاییز 1398 ! آغاز زمستان با گرما ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب برای یکشنبه و دوشنبه شاهد آسمانی صاف تا نیمه ابری در استان خواهیم بود همراه با افزایش نسبی دما و احتمال وزش باد گرم در ارتفاعات . ابرهای ارتفاع بالا از آسمان استان عبور میکنن . در برخی نقاط جلگه هم گاهی مه رو خواهیم داشت خصوصا شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه .

با نزدیک شدن ناوه از سمت مدیترانه ، در گذر صبح به بعد از ظهر دوشنبه ، شاهد افزایش تدریجی ابرهای تراز میانی و فوقانی در استان خواهیم بود . کم کم از غروب و شامگاه دوشنبه ، بارش ها از ارتفاعات استان آغاز میشن و حداکثر تا بامداد سه شنبه کل استان رو در برخواهند گرفت . در کنار بارش ها ، کاهش دما گاهی با وزش باد هم استارت خواهد خورد .

اوج بارش ها تا صبح سه شنبه برای ارتفاعات ، مناطق غربی و دامنه های استان خواهد بود و ظهر و بعد از ظهر سه شنبه به بعد هم با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار ، اوج بارش ها در نیمه شرقی استان مورد انتظار هست . از اواخر وقت سه شنبه بارش ها در استان پراکنده میشه و حداکثر تا بامداد چهارشنبه ، این سیستم از شرق استان خارج میشه .

 

در زیر هم نفوذ زبانه های پرفشار رو برای روز سه شنبه از دید مدل ECMWF ملاحظه می فرمائید :

 

 

طی این مدت بارش ها در ارتفاعات استان ( زیر 2000 متر ) ابتدا به صورت باران خواهد بود اما با کاهش دما ، تا ظهر و بعد از ظهر سه شنبه ، برف میتونه به زیر 1500 متر هم برسه و دما در برخی نقاط جلگه به 10 و زیر 10 بره .

دریا از اواخر وقت دوشنبه مواج میشه و روز سه شنبه مواجه و از چهارشنبه کاهش موج داره .

از اواخر هفته هم با استقرار پشته ای چغر که در زیر مشاهده می کنید ، شاهد آسمانی صاف تا قسمتی ابری ، گاهی مه آلود خواهیم بود که هوا در مازندران گرمتر هم خواهد شد .

 

 

اما این روزها ، عزیزان سوالات زیادی میپرسن مبنی بر اینکه آیا امسال برف میاد ؟ دی برف میاد ؟ و از این سبک سوالات که هر ساله داره تکرار میشه . 1 بار برای همیشه ::: پیش بینی برف شمال در بلند مدت امکان پذیر نیست و در هواشناسی هم ما چیزی به عنوان قطعیت نداریم . این جمله رو به دوستان و آشناهاتون هم اطلاع رسانی کنین . فعلا احتمالا زمستان با هوایی گرم آغاز میشه . در دی احتمال رخداد سرما نسبتا شدید در استان وجود داره اما در مورد برف نمیشه اظهار نظر کرد . پیش بینی برف شمال فقط در کوتاه مدت . اگه برفی بخواد بیاد ، ما در همین مکان ، 3 تا 7 روز قبلش اطلاع رسانی کاملی رو انجام میدیم . . .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

تاریخ: یکشنبه 3 آذر 1398 ساعت: 21:17

 

بارندگی 240 ساعت گذشته ( 10 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 24 آبان - 3 آذر 1398 )

 

بارندگی 240 ساعت گذشته ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز :

نوشهر 246.4 م م
آمل 210.21 م م
رامسر 202.7 م م
بابلسر 193.4 م م
پل سفید 172.2 م م
قراخیل قائمشهر 155.6 م م
ساری 135.31 م م
آلاشت 133.8 م م
کیاسر 1.6 م م
دشت ناز 95.1 م م
بندر امیرآباد 68.8 م م
کجور 60.52 م م
گلوگاه 53.7 م م
بلده 30.3 م م
سیاه بیشه 29.9 م م


برف :

ـــ
شرح روز های موج :

تاریخ: یکشنبه 3 آذر 1398 ساعت: 21:17

هواشناسی بابلسر فورکا

بارندگی 48 ساعت گذشته ( 2 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 12 آبان - 13 آبان 1398 )

 

بارندگی 48 ساعت گذشته ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز :

گلوگاه 146.7 م م
بابلسر 81.2 م م
نوشهر 80 م م
ساری 78.2 م م
قراخیل قائمشهر 76.4 م م
آمل 42.8 م م
دشت ناز 35.9 م م
بندر امیرآباد 25.4 م م
رامسر 21.5 م م
کیاسر 16.01 م م
آلاشت 7.2 م م
پل سفید 7.1 م م
کجور 2.8 م م
سیاه بیشه 1 م م
بلده 0 م م

 

شرح روز های موج :


هواشناسی بابلسر فورکا

دگرگونی جو ! بارش برف در راه ارتفاعات مازندران !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ در زیر وضعیت شاخص های NAO و AO رو طی 10 روز آینده مشاهده می فرمائید . فاز منفی AO پیش نیاز ریزش سرما شمالی و شمال شرقی در شرایط فعلی به استان هست . برای آخر هفته فاز NAO مثبت میشه که باعث میشه ، پرارتفاع در حد فاصل شمال دریا کاسپین و سیاه مستقر بشه . این مسئله باعث میشه از تاوه قطبی مستقر در قزاقستان ، در حوالی ترکمنستان ، زیر جت استریم قطبی ، یک سردچال تشکیل بشه . این سردچال که در سطح زمین ، با زبانه های پرفشار قطبی هم همراهی میشه ، دو روز پایانی هفته جاری به شدت مازندران رو تحت تأثیر خودش قرار میده . حرکت سردچال از شرق به غرب خواهد بود و طی عبور از دریا کاسپین ؛ به دلیل ، عدم حمایت جت استریم قطبی ، به سمت غرب کشور تضعیف میشه . با تقویت فاز منفی NAO ، شاخه دیگری از تاوه قطبی ، از اقیانوس اطلس به سمت غرب اروپا رخنه میکنه که باعث میشه ، ضمن حرکت شرق سو سردچال مستقر در غرب کشور ، پر ارتفاع هم در مدار قطبی تشدید بشه و احتمال تشکیل یک سردچال جدید در شمال کاسپین رو برای اواخر هفته آتی و یا اوایل هفته بعد تر بده که قاعدتا مازندران رو میتونه مجددا تحت تأثیر خودش قرار بده .

 

 

بارش : با نفوذ زبانه های پرفشار ، برای بعد از ظهر و شب چهارشنبه تا بعد از ظهر پنجشنبه ، افزایش ابر رو در استان داریم و در بخش هایی از جلگه با رگبار های متناوب . با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار ، هوا سرد و نفوذ سردچال ، از غروب و شامگاه پنجشنبه تا بعد از ظهر جمعه ، شاهد گسترش بارش ها در استان خواهیم بود که باعث آبگرفتگی معابر در جلگه استان خواهد شد و در ارتفاعات هم به دلیل مه و بارش برف ، اختلال در تردد جاده ای رو انتظار داریم . از بعد از ظهر جمعه به بعد بارش ها متناوب تر و رگباری تر میشن و از اون گسترشش ، بارش ها خارج میشه . طی این مدت بارش ها در نیمه شرقی استان از گسترش بیشتری برخوردار هست و اوج بارش ها در دامنه های مرکزی استان خواهد بود . برای روز های شنبه و یکشنبه ، با حرکت غرب سو سردچال ، از تراکم ابرها خصوصا در شرق استان کاسته میشه و عمده بارش های متناوب ، مختص نواحی غربی جلگه و بخش هایی از سواحل مرکزی استان خواهد بود . در ارتفاعات استان علی الخصوص ارتفاعات غربی و مرکزی استان ، بارش متناوب برف مورد انتظار هست . برای اواسط و یا اواخر هفته آتی مجددا بارش ها در استان گسترده تر میشن . طی این مدت شانس رعد و برق در استان ضعیفه و بیشترین شانس مختص دو روز پایانی هفته جاری خواهد بود اما شانس تگرگ در استان بالائه خصوصا در ارتفاعات پایین دست استان .

دما : برای روز پنجشنبه کاهش نسبی دما رو داریم . برای روز جمعه کاهش دما محسوسه به طوری که دما در بخش هایی از جلگه ممکنه تک رقمی بشه و برای ارتفاعات 1500 متر به بالا خصوصا ظهر و بعد از ظهر ، بارش برف رو انتظار داریم و حوالی 1000 متر هم احتمال رویت برف وجود داره . برای شنبه و یکشنبه خصوصا در شرق استان از برودت هوا به طور نسبی کاسته میشه . طی این مدت در ارتفاعات استان ، یخبندان رو خواهیم داشت .

دریا : دریا از روز پنجشنبه تا حداقل اوسط هفته آتی مواجه غالبا و روز جمعه توفانیه . گاهی وزش باد نسبتا شدید رو هم در بخش هایی از استان انتظار داریم طی این مدت خصوصا اواخر وقت پنجشنبه و روز جمعه .

 

در زیر هم تجمع بارش ها و بارش برف رو تا پایان وقت دوشنبه از دید مدل GFS ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

پست ویژه فقط و فقط مختص وضعیت جوی یلدا 1398 !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با استقرار تدریجی پرارتفاع در تراز میانی جو و کاهش فشار سطح زمین ، تا حداقل اواسط هفته آتی ، آسمان استان به صورت صاف تا نیمه ابریه همراه با افزایش تدریجی دما که این افزایش دما ، اواسط هفته آتی شدیدتر میشه به طوری که در ارتفاعات و بخش هایی از جلگه ، وزش باد گرم رو هم خواهیم داشت . طی این مدت در برخی نقاط جلگه هوایی مه آلود رو بعضا انتظار داریم . دریا هم با موج کوتاه گاهی با افزایش موقتی موج پیش بینی میشه . جوانب احتیاط رو طی این مدت حین عبور از محور های کوهستانی رعایت فرمائید ؛ چرا که ، با گرمتر شدن هوا ، شانس سقوط بهمن افزایش پیدا میکنه .

برای اواخر هفته آتی و یا اوایل هفته بعدترش ، باید منتظر ورود موج جدیدی از بارش ها به استان باشیم که به وقتش در موردش بحث خواهد شد .

برای بعد از ظهر جمعه تا ظهر شنبه پیش رو ، با تقویت موقت جریانات دریا به خشکی ، افزایش ابرهای ارتفاع پایین و مه رو در استان داریم که شانس ضعیف دریزل پراکنده در جلگه استان وجود داره که بازهم تأکید می کنیم ، شانس رخداد بارش در استان ضعیفه .

برای شب یلدا 98 ( شامگاه شنبه ) ، آسمان استان به صورت کمی ابری تا نیمه ابریه با افزایش ابرهای ارتفاع بالا در استان . گاهی وزش باد رو هم خواهیم داشت . در برخی نقاط جلگه احتمال مه هم وجود داره .

 

در زیر هم استقرار تدریجی پرارتفاع رو در تراز میانی جو برای شب یلدا مشاهده می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

 پیش بینی فصلی پاییز 1398 !

 

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ در این پست ما تصمیم گرفتیم که به پیش بینی فصلی پاییز 1398 در استان مازندران بپردازیم . در این پست ما ابتدا به بررسی فصل پاییز 1398 از طریق مراکز پیش بینی فصلی میپردازیم و بعد از اون از طریق شاخص های دورپیوندی . فقط خواهش داریم که به تک تک کلمات توجه ویژه کنید .

 

پیش بینی فصلی پاییز 1398 از دید مراکز پیش بینی فصلی :

 

خب ؛ ما اگه بخوایم ماه مهر رو به اکتبر ، ماه آبان رو به نوامبر و ماه آذر رو به دسامبر نسبت بدیم ، از دید غالب مراکز پیش بینی فصلی ، اروپا رفته رفته ( در گذر اول پاییز به آخر پاییز ) بلاک میشه . نفوذ زبانه های پرفشار مهاجر و اسکاندیناوی بیشتر میشه . نفوذ زبانه های پرفشار سیبری بدتر میشه . فشار هوا بر روی مدیترانه و سرخ بیشتر میشه ؛ در نتیجه سایکلون زایی این دو دریا ضعیف تر میشه . وضعیت بارشی بهتر میشه . وضعیت دمایی بدتر میشه . تمام این تغییرات ، تغییراتی هست که از ابتدا پاییز رفته رفته به سمت انتها پاییز شکل میگیره .

در زیر هم میانگین پیش بینی فصلی ژاپن رو برای ماه های اکتبر تا دسامبر مشاهده می فرمائید :

 

 

پیش بینی فصلی پاییز 1398 از دید شاخص های دورپیوندی :

 

ابتدا در زیر پیش بینی برخی شاخص های دورپیوندی رو برای ماه های آتی مشاهده می فرمائید :

 

 

ما اومدیم سالی رو که وضعیت شاخص ها مطابق این پیش بینی بوده انتخاب کردیم که 1959 بوده و وضعیت دمایی و بارشی دو ایستگاه نیمه غربی ( رامسر ) و نیمه شرقی ( بابلسر ) استان رو در سال 1959 برای شما قرار دادیم .

 

 

در زیر پیش بینی وضعیت دمایی آب کاسپین رو در 3 ماه مذکور از دید مدل ژاپن مشاهده می کنید که دما آب کاسپین زیر نرمال پیش بینی میشه ؛ پس ، چون دریا کاسپین غالبا به آبهای آزاد متصل نیست ، پس تغییرات دما به وضعیت فعالیت کم فشار و پرفشار های سطح زمین وابستست . دما زیر نرمال بیانگر فعالیت بیشتر پرفشار خصوصا پرفشار های حرارتی سطح زمین هست .

 

 

نتیجه گیری کلی :

 

خب ؛ به جهت کلی انتظار میره ، مرکز تاوه قطبی بیشتر در شمال و شمال شرق کاسپین فعالیت داشته باشه  . دما کاسپین زیر نرمال پیش بینی شده ، اما وضعیت دمایی بر روی سیبری غالبا گرمتر از نرمال پیش بینی شده . از طرفی فشار هوا بر روی شمال روسیه بیشتر از نرمال پیش بینی شده ، پس انتظار میره در اوایل پاییز بیشتر شاهد کشیده شدن زبانه های پرفشار سیبری به سمت دریا باشیم . فشار هوا بر روی سرخ و مدیترانه در اوایل پاییز زیر نرماله و دما هوا در شرق مدیترانه و سرخ تا زاگرس بالای نرمال که نشان از سایکلون زایی این دو دریا و تراف  مع سرخ میده که فرارفت هوای گرم رو جلوش باعث میشه . این شرایط به سمت اواخر پاییز ضعیف تر میشه و مزاحمت کمتری رو برای نفوذ سیبری ایجاد میکنن و در همین حال ، الگو بلاکینگ بر روی اروپا تقویت میشه . برای سال مشابه ( 1959 ) دیده شده که در اواخر پاییز سرما شدید سیبری به منطقه نفوذ کرد  ،  از طرفی الگو ها نشون میدن هر چی به سمت اواخر پاییز میریم ، فشار هوا بر روی سیبری به زیر نرمال گرایش پیدا میکنه که علتش میتونه این باشه که با شکل گیری الگو بلاکینگ بر روی اروپا ، نفوذ زبانه های پرفشار اسکاندیناوی به سمت منطقه ما صورت میگیره و سامانه های بارشی در حوزه دریا سیاه و کاسپین استقرار پیدا میکنن . پس برآیند این شرایط نشون میده که نفوذ سرما سیبری در پاییز امسال به منطقه ، به صورت برهه ای خواهد بود . در اوایل پاییز بارش ها در جلگه غرب استان و ارتفاعات شرقی تمایل بیشتری به سمت نرمال رو نشون میدن و در دو ماه بعد ، وضعیت بارشی در نیمه شرقی استان به جهت نرمال منطقه ، بهتر برآورد میشه . به جهت دمایی هم نرمال تا کمتر از نرمال در برخی نقاط محدود بیشتر از نرمال که وضعیت دمایی در نیمه اول پاییز بهتر دیده میشه  .

 

ان شاءالله به زودی با بررسی هفته به هفته ماه مهر در خدمت شما خواهیم بود .

 

* فراموش نشه که حداکثر صحت پیش بینی های فصلی %70 خواهد بود .

*** ما فقط پیش بینی می کنیم ؛ همه چیز دست خداست ***
*** در مصرف آب صرفه جویی کنید و نسبت به هدر رفتن آب احساس مسئولیت کنید ***

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

از شایعه تا واقعیت ! بارش برف در راه مازندران ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای روز چهارشنبه آسمان استان نیمه ابری و ابری و در برخی نقاط رگبار های پراکنده رو داریم که شانس ارتفاعات غربی و بخش هایی از دریا بیشتره . افزایش دما روندش متوقف میشه . به سمت بعد از ظهر و شب کاهش ابر و ناپایداری رو خواهیم داشت .

اما با تقویت کم فشار سطح زمین ، همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، از پنجشنبه تا صبح شنبه شاهد افزایش تدریجی و محسوس دما خواهیم بود همراه با وزش باد گرم در ارتفاعات که رفته رفته این وزش باد گرم به دامنه ها ، جلگه و بخش هایی از سواحل هم خواهد رسید خصوصا صبح شنبه . احتمال مه هم در بخش هایی از جلگه وجود داره . در این مدت ، شب ها هم رفته رفته اونقدرا سرد نیست .

هشدار : از پنجشنبه تا صبح شنبه ؛ به دلیل ، افزایش دما و وزش باد گرم ، خطر وقوع بهمن در محور های کوهستانی استان وجود داره .

 

 

اما روز شنبه برای بعد از ظهر و شب با عبور موجی کوتاه دامنه ، افزایش ابر و بارش های رگباری با احتمال رعد و برق رو موقتا در استان خواهیم داشت که همراه با باد های نسبتا شدید شمالی و توفان شدن دریا پیش بینی میشه .

از روز یکشنبه به طور کلی کم کم سیستم بارشی اصلی به استان نفوذ میکنه که منجر به بارش باران در جلگه ، بارش برف در ارتفاعات ، کاهش تدریجی و محسوس دما ، وزش باد نسبتا شدید تا شدید ، توفانی شدن دریا ، در برخی نقاط با آبگرفتگی معابر و احتمال تگرگ خواهد شد .

 

در رابطه با ارتفاعات و دامنه ها اجازه بدین که فعلا پروندشو یه گوشه بزاریم و به وقتش بهش برسیم ؛ چون ، هم برفی میشن و هم برف خوبی رو دارن . اما با تقویت نفوذ هوا سرد به استان ( زمان قابل تغییر ) در گذر شامگاه یکشنبه به بامداد دوشنبه از سمت مناطق مستعد غرب استان بارش ها از باران به برف تبدیل میشن و صبح نهایت ظهر دوشنبه ، بارش برف در مازندران سراسری خواهد شد . باز هم تأکید میکنم که زمان آغاز بارش برف ممکنه تغییر کنه . اینکه برف تا چه زمانی و چند روز ادامه داشته باشه رو طی روز های آینده مشخص می کنیم اما حداقل 24 ساعت بارش برف رو مدنظر قرار میدیم در نقاط مختلف استان .

اطلاعیه های بعدی ما یکی از یکی مهم تر هستن . باز هم تأکید می کنیم که از گرما پیش رو استفاده کنین و در مصرف گاز ، صرفه جویی کنید .

 

اطلاع رسانی شود . . .

 

در زیر هم تجمع بارش و بارش برف رو از دید مدل ECMWF در بروزرسانی جدید ملاحظه می فرمائید :

 

 

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

هوای مازندران در 2 روز آینده گرمتر خواهد شد ! اوایل هفته آینده باران خواهد بارید . . . !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با رخداد فرودی به سمت دریا سیاه و شرق دریا مدیترانه و با قرار گیری مازندران در جلو موج ( همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ) ، آسمان مازندران برای پنجشنبه و جمعه به صورت صاف تا نیمه ابری خواهد بود همراه با افزایش دما . خصوصا در ارتفاعات گاهی وزش باد گرم رو هم خواهیم داشت و خطر سقوط بهمن در محور های کوهستانی استان هم وجود داره . در برخی مناطق جلگه ای بعضا هوایی مه آلود رو انتظار داریم .

 

 

در زیر تقویت زبانه های کم فشار در سواحل جنوبی دریا مازندران و تقویت پرفشار در فلات مرکزی کشور رو برای جمعه مشاهده می کنید که ماحصل اون جنوبی شدن سوی جریانات و هوایی شبه بهاری در مازندران خواهد بود .

 

 

اما با نفوذ زبانه های پرفشار و ناوه تراز میانی جو ، برای روز شنبه وزش باد گاهی نسبتا شدید رو داریم ، افزایش ابر و دریا هم مواج میشه . در گذر ظهر و بعد از ظهر به غروب و اوایل شب شنبه ، بارش ها از غرب به شرق استان گسترده تر خواهند شد همراه با کاهش دما . با استقرار جریانات غربی در تراز های تحتانی جو ، بارش ها در غالب نقاط استان خصوصا جلگه خوبه اما در نیمه شرقی استان از گسترش بیشتری برخوردار هست . بارش ها بامداد یکشنبه تا ارتفاع 900 الی 1100 متر در نقاط مختلف استان به صورت برف خواهد بود . بامداد و صبح شنبه از غرب استان کاهش ابر داریم و این سیستم ظهر و بعد از ظهر یکشنبه از مرزهای شرقی استان خارج میشه . روز دوشنبه هوایی تقریبا صاف رو در استان خواهیم داشت .

 

در زیر تجمع بارش ها و بارش برف سیستم رو از دید مدل ECMWF ملاحظه می فرمائید :

 

 

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 هواشناسی بابلسر فورکا

پایان بلاک ! سرما شمالی در راه مازندران !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

با حاکمیت پرارتفاع در تراز میانی جو که مرکزیت اون در حد فاصل دریا کاسپین و قفقاز قرار داره ، حداقل تا چهارشنبه آسمان استان به صورت صاف تا قسمتی ابریه و در برخی نقاط گاهی مه آلود .

با تقویت پرارتفاع تراز میانی به سمت عرض های بالاتر و مدار قطبی ( همونطوری که در زیر مشاهده می فرمائید ) ، سردچالی در ترکمنستان از تاوه قطبی مستقر در قزاقستان ، تشکیل میشه و با یک حرکت جنوب غرب سو ، به سمت مازندران هجوم خواهد آورد . بنابراین ؛ از روز پنجشنبه کم و بیش و از روز جمعه به صورت غالب ، شاهد بارندگی ، مواج شدن دریا و وزش باد در استان خواهیم بود .

علاوه بر اینکه تا روز چهارشنبه ، افزایش دما نداریم ؛ بلکه ، با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار قطبی ، از روز پنجشنبه و جمعه به طور ملموسی هوا در مازندران سرد خواهد شد .

در مورد این وضعیت طی روز های آینده مفصل تر بحث خواهیم کرد ان شاءالله و این نکته رو هم بگیم که انتظار سرما ملموس و بارندگی غالب از این سامانه در مازندران ، انتظار بی جایی نیست .

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

بارش های پراکنده در مازندران ! هوا همچنان سرد خواهد بود !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

با استقرار یک کم ارتفاع در حوزه قفقاز ، آسمان استان از روز پنجشنبه تا روز شنبه به صورت قسمتی ابری تا نیمه ابری گاهی ابری خواهد بود . در برخی نقاط استان خصوصا نیمه غربی جلگه ( گرچه شانس بارش در دیگر نقاط استان هم وجود داره ) به تناوب بارندگی خواهیم داشت و خصوصا در ارتفاعات میانی استان بعضا هوایی مه آلود رو خواهیم داشت . از پنجشنبه تا شنبه روز به روز بر تراکم ابرها افزوده میشه در استان و بعد از ظهر جمعه و روز شنبه مهم ترین زمان برای بارندگی در ارتفاعات خصوصا ارتفاعات بالادست استان هست . دریا نسبتا مواجه . گاهی وزش باد رو هم داریم در استان که هوای سرد همچنان پابرجا خواهد بود .

با نفوذ یک موج از حد فاصل دریا سیاه تا مدیترانه ، از روز یکشنبه تا چهارشنبه باید بارش ها در استان گسترده تر و تشدید بشن و میشه انتظار یک سرما ناهنجار و مفصل تر رو برای اواسط هفته آتی ( آخر دی و اول بهمن ) داشت ولی طی روز های آتی در این مورد بیشتر بحث خواهیم کرد .

در زیر آنومالی دما رو برای آخرین روز دی ماه مشاهده می کنید از دید مدل GFS که بیانگر استقرار هوایی سرد در استان هست :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 

 


 


هواشناسی بابلسر فورکا

زمستان یا آزمایشگاه بهار ؟ ! آغاز زمستان با 15 روز تأخیر !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای دوشنبه تا چهارشنبه شاهد آسمانی صاف تا قسمتی ابری گاهی در برخی نقاط جلگه مه آلود خواهیم بود . افزایش نسبی دما رو هم خواهیم داشت به خصوص ارتفاعات . گاهی وزش باد رو هم انتظار داریم و دریا بعضا با افزایش موج پیش بینی میشه .

برای اواخر وقت چهارشنبه و یا بامداد پنجشنبه ، با نفوذ یک سیستم بارشی جدید از غرب ، باید منتظر افزایش ابر ، وزش باد ، بارندگی ( برف در ارتفاعات ) ، مواج شدن دریا و کاهش دما باشیم . این شرایط یکی دو روزی در مازندران حاکمه تا اینکه با یک وقفه کوتاه ، با نفوذ هوایی سردتر برای اوایل و یا اواسط هفته آینده ، باید منتظر سردتر شدن هوا و تقویت بارش ها در استان باشیم که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد .

در زیر وضعیت تراز میانی رو برای سیستم بارشی آخر هفته جاری مشاهده می فرمائید :

 

 

در مورد برف در هفته آینده سوال زیادی میپرسن . فعلا باید بررسی بشه . هوایی سرد رو داریم و شاید سردترین روز های دی امسال رو تجربه کنیم . چه در جلگه برف بباره چه برف نباره ، سرما هفته آینده سرما شدیدی محسوب میشه . طی روز های آینده جوابش مشخص میشه . اینکه طلسم دی میشکنه یا اینکه بازهم باید به دست و دامان بهمن بیوفتیم رو طی روز های آینده بهش پاسخ میدیم . ما رو دنبال کنین . . .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

بررسی وضعیت جوی ماه آبان 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه آبان رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول آبان 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در استان بیشتر از نرمال . دما در جلگه نرمال تا بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی نرمال تا کمتر از نرمال و فشار هم تقریبا نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال تا بیشتر از نرمال میدونه . دما رو کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم آبان 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو خصوصا در ارتفاعات بیشتر از نرمال . دما نرمال تا بیشتر از نرمال خصوصا جلگه . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال تا کمتر از نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو در غالب نقاط استان بیشتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم آبان 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش در شرق استان بیشتر از نرمال . دما نرمال تا قدری بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه آبان مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه نوامبر ، نزدیک ترین ماه به آبان که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال در ارتفاعات کمتر از نرمال و بارش رو کمتر از نرمال میدونه خصوصا جلگه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA بیشتر تمایل به فاز مثبت داره و شاخص های NAO و خصوصا AO در فاز منفی غالبا به سر میبرن .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره در هفته اول که پرارتفاع و در واقع سامانه بلاکینگی که در شرق اروپا قرار داره به شرق روسیه منتهی بشه تا اواسط ماه . باد های غربی به خوبی به سرخ و مدیترانه نفوذ میکنن و خصوصا در اواسط ماه وضعیت بارندگی در ارتفاعات استان بهتره و بیشترین ضعف بارشی در جلگه در این برهه دیده میشه . در اواخر ماه ، با نزدیک شدن ناوه ها از اسکاندیناوی به منطقه ، وضعیت بارشی در جلگه هم بهبود پیدا میکنه و کاهش دما هم غالب تر خواهد شد . در حالت کلی انتظار میره بارش ها در استان برای ارتفاعات عموما بیشتر از نرمال و در جلگه بیشتر برای شرق جلگه تمایل به بیشتر از نرمال دیده میشه . دما در جلگه نرمال تا بیشتر از نرمال در برخی نقاط کمتر از نرمال و در ارتفاعات نرمال تا کمتر از نرمال برآورد میشه .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بررسی وضعیت جوی ماه مهر 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه مهر رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول مهر 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در غرب استان بیشتر از نرمال . دما در جلگه نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی نرمال تا بیشتر از نرمال با نزدیک شدن ناوه و فشار هم خصوصا جلگه تمایل به بیشتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استانبه خصوص جلگه بیشتر از نرمال میدونه . دما رو بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم بیشتر از نرمال با فعالیت تاوه قطبی در شمال کاسپین میدونه .

 

 

هفته دوم مهر 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو نرمال . دما نرمال تا کمتر از نرمال خصوصا جلگه . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال و فشار هم نرمال تا کمتر از نرمال خصوصا در ارتفاعات میدونه .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو بیشتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو خصوصا جلگه نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم مهر 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش در استان بیشتر از نرمال به خصوص ارتفاعات . دما بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه مهر مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه اکتبر ، نزدیک ترین ماه به مهر که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال تا بیشتر از نرمال و بارش رو نرمال تا بیشتر از نرمال خصوصا ارتفاعات و بخش هایی از جلگه کمتر از نرمال میدونه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA بیشتر در فاز منفی و هر چی به سمت اواخر ماه میریم به سمت فاز مثبت میل میکنه . شاخص AO در فاز منفی و شاخص NAO بیشتر در فاز خنثی هست با تمایل به فاز منفی .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره با حاکمیت تاوه قطبی در شمال کاسپین و استقرار زبانه های پرفشار در استان ، به خصوص در نیمه اول مهر ، انتظار میره بارش ها در جلگه استان خصوصا غرب استان تمایل به بیشتر از نرمال داشته باشه و دما کمتر از نرمال . هر چی به سمت اواخر مهر میریم ، با تقویت سایکلون زایی دریاهای غربی ، موج های غربی و جنوب غربی نفوذ بیشتری رو پیدا میکنن و باعث میشه دما در استان گرایش بیشتری به گرما داشته باشه و چربش بارش ها در ارتفاعات هم بیشتر میشه .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بارش های پراکنده ! تداوم ابرناکی !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با حرکت سردچالی که در زیر هم میبینید ، از غرب کشور به شرق دریا کاسپین ، وضعیت جوی مازندران به تفکیک روز بدین صورت هست :

یکشنبه : نیمه ابری تا ابری در ارتفاعات خصوصا ارتفاعات بالادست استان همراه با بارندگی . در غرب استان گاهی با بارندگی متناوب . در دیگر نقاط استان گاهی با احتمال بارش های پراکنده . بارش ها در ارتفاعات 2000 به بالا ، خصوصا 2500 متر به بالا به صورت برف خواهد بود که گاهی با هوایی مه آلود  همراهی میشه . برف میتونه اختلال در تردد جاده ای رو هم منجر بشه به خصوص در محدوده تونل کندوان ، گردنه امامزاده هاشم و به شکل ضعیف تر در گردنه گدوک . اواخر وقت هم کاهش ابر و ناپایداری رو در استان انتظار داریم .

دوشنبه : صاف تا نیمه ابری از ظهر و بعد از ظهر گاهی با افزایش ابر و وزش باد . بعد از ظهر و شب در بخش هایی از جلگه خصوصا برخی نقاط ساحلی گاهی با رگبار های پراکنده .

سه شنبه : نیمه ابری در برخی نقاط ابری خصوصا غرب استان با احتمال بارندگی پراکنده .

چهارشنبه و پنجشنبه : صاف تا نیمه ابری گاهی برخی نقاط ابری و مه آلود که انتظار بارندگی به خصوصی رو در استان نداریم علی الخصوص برای روز پنجشنبه .

دما : تغییرات به خصوصی رو نداریم و افزایش و کاهش دمای به خصوصی به چشم نمیخوره در استان .

دریا : با موج کوتاه همراهه و بعضا افزایش موقتی موج رو داره به خصوص نیمه اول هفته جاری .

 

برای آخر هفته و یا اوایل هفته بعد ، احتمال نفوذ یک ناوه ای از غرب وجود داره که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

از وضعیت سیستم چه خبر ؟ ! سیستم توفانی وارد می شود . . . !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای فردا ؛ جمعه تا صبح شنبه تداوم روند افزایش دما رو در استان خواهیم داشت که محسوس تر خواهد شد و دماهای بالای 20 در استان جولان میدن . در ارتفاعات وزش باد گرم رو داریم که به بخش هایی از دامنه ها ، جلگه و برخی نقاط ساحلی هم خواهد رسید خصوصا تا صبح شنبه . احتمال مه هم در برخی نقاط جلگه ای استان وجود داره . دریا هم بعضا افزایش موج داره . فردا شب حتی هوا خیلی سرد هم نیست .

هشدار (1) : تا صبح شنبه ؛ به دلیل ، افزایش دما و وزش باد گرم ، خطر وقوع بهمن در محور های کوهستانی استان وجود داره .

اما بعد از ظهر و شب شنبه یک موج کوتاه دامنه ای از تراز میانی استان عبور میکنه موقتا که همراه خواهد بود با وزش باد نسبتا شدید ، کاهش دما ، بارش های رگباری گاهی همراه با رعد و برق و تگرگ .

اما بامداد و صبح یکشنبه ، سیستم بارشی اصلی به استان نفوذ میکنه از غرب استان که همراه با وزش باد نسبتا شدید با تند های شدید ، بارندگی و کاهش محسوس دما در استان خواهد بود که دریا به شدت توفانیه .

با تداوم کاهش دما ( زمان قابل جا به جایی ) برف علاوه بر ارتفاعات و دامنه ها ، شامگاه یکشنبه و بامداد دوشنبه از مناطق مستعد غرب استان آغاز خواهد شد و صبح نهایت ظهر دوشنبه برف سراسری میشه . اینکه برف چقدر تداوم داره و دقیقا از چه زمانی شروع بشه ، کِی به اتمام برسه ، حجمش چقدر باشه و . رو در اطلاعیه های بعدی ما دنبال کنین .

هشدار (2) : باغداران عزیز علی الخصوص در دامنه های استان ، میتونن اقدام به برداشت محصولات و مرکبات کنند . دارندگان شغل های حساس هم به دلیل افت محسوس دما ، اقدامات لازمه را مبذول فرمائید .

هشدار (3) : به دلیل وزش باد های نسبتا شدید با تند باد های شدید ، در روز یکشنبه و تا حدی بعد از ظهر شنبه ، اقدامات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی را انجام دهید . دریا توفانیه و اصلا شرایط برای فعالیت های دریایی مساعد نیست .

در زیر ارتفاع موج دریا رو برای عصر یکشنبه از دید مدل ECMWF مشاهده می فرمائید که در برخی نقاط ممکنه به بیش از 3 متر هم برسه :

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

عبور سیستم سریع ! در هفته پیش رو آسمان مازندران کم و بیش ناپایدار !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ امروز سیستمی سریع وارد استان شد که آخرین نفس های خودشو در مازندران میگذرونه .

اما برای هفته پیش رو ، با بلاکینگ مورب از شمال شرق اروپا تا شمال دریا مازندران ، مراکز کم ارتفاعی در حدفاصل قفقاز تا مدیترانه تشکیل می شن و باعث آسمانی نیمه ابری گاهی ابری و مه آلود در استان خواهند شد . با استقرار پرفشار در سطح زمین ، افزایش قابل ملاحظه دما رو طی این مدت نداریم . دریا گاهی با افزایش موج پیش بینی میشه .

با عبور موجی از تراز میانی جو و همراهی اون با نفوذ زبانه های پرفشار سطح زمین ، برای روز دوشنبه در اکثر نقاط استان به تدریج بارندگی خواهیم داشت که در ارتفاعات غربی و مرکزی و غرب استان از گسترش بیشتری برخوردار هست و خاصه ارتفاعات ، بارش ها به صورت برف خواهد بود .

اواخر هفته احتمال نفوذ سامانه جدید بارشی از سمت مدیترانه به استان وجود داره .

در زیر میانگین ارتفاع تراز میانی رو طی 5 روز آتی مشاهده می کنید :

 

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

آخر هفته بارانی و برفی در راه مازندران ! از سرما هفته دیگه چه خبر ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با نزدیک شدن یک سیستم بارشی از شرق مدیترانه و شمال سرخ به کشور ، از امشب شاهد افزایش ابر در استان خواهیم بود و آسمان استان از فردا تا شنبه به صورت نیمه ابری تا ابری پیش بینی میشه .

برای ارتفاعات استان خصوصا ارتفاعات غربی و مرکزی استان از بامداد فردا بارش ها آغاز میشن با احتمال ضعیف رعد و برق . با حرکت سیستم به سمت جنوب ، تقریبا از حوالی غروب فردا بارش ها در ارتفاعات استان ضعیف میشن . در جلگه استان هم گاهی رگبار های پراکنده رو همراه با وزش باد خواهیم داشت به خصوص غرب جلگه .

اما برای جمعه ، یک کم ارتفاعی در شمال دریا مازندران قرار میگیره و با نفوذ زبانه های پرفشار و هوا سرد باید منتظر تشدید بارش ها در استان باشیم . ابتدا برای بامداد و صبح جمعه ؛ با پایین بودن سرعت جریانات ، بارش ها از سواحل غربی و مرکزی استان کم کم گسترده تر میشن اما با تقویت جریانات شمالی ، برای ظهر و بعد از ظهر جمعه به بعد ، بارش ها رفته رفته در استان گسترده تر میشن خصوصا نیمه شرقی استان . برای شامگاه جمعه بارندگی گسترده ای رو در استان داریم همراه با آبگرفتگی معابر در برخی نقاط ، وزش باد گاهی نسبتا شدید و کاهش دما .

با شرقی شدن سوی جریانات ، از روز شنبه اوج بارش ها در نیمه غربی استان خواهد بود و در نیمه شرقی استان گه گاه کاهش ابر رخ میده . البته تا بعد از ظهر همچنان در بخش هایی از شرق استان بارش های پراکنده رخ میده اما از شامگاه شنبه خصوصا اواخر شب ، به طور کلی کاهش ابر و ناپایداری رو در استان انتظار داریم و هوا در اکثر استان تقریبا صاف میشه .

برای پنجشنبه و جمعه برف برای ارتفاعات 1200 و 1500 به بالا خواهد بود اما با تقویت نفوذ هوا سرد ، اواخر وقت جمعه و روز شنبه ، برف به 900 متر هم میرسه و از ارتفاع 450 الی 900 متر احتمال مخلوط باران و برف و برفابه ، خصوصا بارش یخ هم وجود داره .

دریا طی این مدت نسبتا مواجه و خصوصا روز جمعه و تا حدی شنبه غالبا مواج پیش بینی میشه .

ارتفاعات استان برای جمعه و شنبه آسمانی نیمه ابری تا ابری بعضا با هوایی مه آلود رو دارن گاهی با بارش متناوب برف .

روز های پربرکتی رو داریم و ممکنه برخی نقاط استان بارشی بین 50 تا 70 میلیمتر رو داشته باشن . پیک بارش های استان رو در حد فاصل عباس آباد تا نور پیش بینی می کنیم .

 

در زیر وضعیت تراز میانی رو برای شنبه مشاهده می کنید و سیستمی که رفته جنوب و کم ارتفاعی که در شمال دریا مازندران مستقر هست قابل رویته :

 

 

از هفته بعد چه خبر . . . ؟ !

برای هفته آتی ، با تداوم بلاکینگ شرق اروپا ، کم ارتفاع های پی در پی از شمال روسیه و اسکاندیناوی به سمت منطقه ما هجوم میارن . هنوز تعداد سیستم و مقدار سرما هفته آتی مشخص نیست . اینکه یک سیستم با سرما شدید هست یا دو سیستم با تقسیم سرما رو طی روز های آینده در همین مکان مشخص می کنیم ان شاءالله . . .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بررسی وضعیت جوی ماه بهمن 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه بهمن رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول بهمن 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در استان بیشتر از نرمال . دما نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی کمتر از نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال میدونه . دما رو نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم کمتر نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم بهمن 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو نرمال تا بیشتر از نرمال . دما نرمال تا بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم بارش رو کمتر از نرمال میدونه . دما رو در استان نرمال تا کمتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو بیشتر از نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم بهمن 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش ها در استان نرمال تا بیشتر از نرمال به خصوص جلگه . دما نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم کمتر از نرمال و فشار کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال در هفته سوم میل به بیشتر از نرمال . دما در هفته سوم بیشتر از نرمال و در هفته چهارم نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم در هر دو هفته نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه بهمن مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه فوریه ، نزدیک ترین ماه به بهمن که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در ارتفاعات استان نرمال تا کمتر از نرمال و در جلگه نرمال تا بیشتر از نرمال و بارش رو نرمال تا بیشتر از نرمال میدونه خصوصا جلگه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

هر 3 شاخص عموما در فاز مثبت هستن و به سمت اواخر ماه میل به خنثی خصوصا PNA .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره با عبور ناوه های پی در پی از شمال کاسپین ، مازندران به تناوب تحت تأثیر امواج ناپایداری قرار میگیره . با تضعیف ناوه های شمال کاسپین ، اواخر دهه اول و اوایل دهه دوم بهمن ( اواسط ماه ) بدترین وضعیت بارشی و دمایی رو پیش بینی می کنیم و موقتا ممکنه در بلاک قرار بگیریم . اما قبل و بعد این بلاک ، با خیزش هوا سرد از اسکاندیناوی و شمال روسیه ، وضعیت بهتری رو به جهت بارشی و دمایی در استان انتظار داریم . شانس نفوذ هوا سرد از جانب منطقه سیبری ضعیفه . دهه اول و سوم بهتر از دهه دوم هست در مازندران ، گرچه شانس ناهنجاری قابل ملاحظه دمایی وجود داره ، اما بهتره در مورد برف جلگه در کوتاه مدت اظهار نظر بشه . به جهت بارشی انتظار میره بارش در استان نرمال تا بیشتر از نرمال باشه خصوصا جلگه . به جهت دمایی هم انتظار دمایی نرمال در برخی نقاط کمتر از نرمال رو داریم .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بارندگی 48 ساعت گذشته ( 2 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 13 بهمن - 14 بهمن 1398 )

 

بارندگی 48 ساعت گذشته ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز :

دشت ناز 42.7 م م
بندر امیرآباد 38 م م
ساری 36.8 م م
قراخیل قائمشهر 31 م م
آمل 26.1 م م
آلاشت 25.3 م م
نوشهر 25.1 م م
گلوگاه 24.4 م م
بابلسر 22.3 م م
کیاسر 17.2 م م
پل سفید 16.6 م م
سیاه بیشه 3.2 م م
کجور 2.8 م م
بلده 2 م م
رامسر 1.2 م م


برف :

آلاشت 30 س م
کیاسر 15 س م
پل سفید 8 س م
بلده 7 س م
سیاه بیشه 6 س م
کجور 1 س م
شرح روز های موج :هواشناسی بابلسر فورکا

آغاز تدریجی دوره های بارشی در مازندران ! بلاک اروپا بدیمن نیست !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با عبور امواج ناپایدار از سوی مدیترانه از فراز استان و استقرار تاوه قطبی در شمال کاسپین ، برای بامداد و صبح سه شنبه ، در ارتفاعات و بخش هایی از جلگه ، به تناوب بارندگی خواهیم داشت . کاهش نسبی دما رو انتظار داریم . با توجه به کوتاه بودن دامنه موج ، احتمال رعد و برق هم وجود داره . گاهی وزش باد رو خواهیم داشت . دریا مواج میشه . بارش ها بالا 2000 متر به صورت برف خواهد بود . با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار و هوا سرد ، از ظهر سه شنبه تا اوسط شامگاه سه شنبه ، بارش ها در برخی نقاط استان قدری گسترده تر خواهد شد به خصوص دریا مرکزی و ارتفاعات شرقی . اواخر وقت سه شنبه در صورت رخداد بارش ، برف میتونه تا ارتفاع 1500 متری هم پایین بیاد اما از اواخر وقت سه شنبه کاهش ابر و ناپایداری رو خواهیم داشت . مقادیر بارش های روز سه شنبه ، خیلی قابل توجه نیست و ممکنه در برخی نقاط بارشی هم رخ نده .

برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ، آسمان استان به صورت صاف تا نیمه ابریه در برخی نقاط ابری و مه آلود با احتمال بارش های ضعیف و پراکنده .

با بلاکینگ اروپا ، تاوه قطبی بر روی شمال کاسپین و کشور روسیه مستقر میشه و با فرودهاش باعث میشه ، مطابق تصویر زیر ، امواجی عبور کنن که این امواج یا از شمال شرق کاسپین به سمت شرق و یا از دریا سیاه و مدیترانه به سمت شرق حرکت میکنن . بنابراین ، هر چی به سمت اواخر دی میریم ، نوبت به نوبت موج های بارشی از استان عبور میکنن که یکی پس از دیگری سردتر خواهند بود . برای جمعه این هفته و شنبه و یکشنبه هفته آتی ، سیستم بارشی جدیدی از ترکیه به منطقه نفوذ میکنه که باعث میشه هوا کاملا سرد بشه اما در نیمه دوم هفته آتی ، شانس نفوذ هوا سردتر به استان وجود داره که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد :

 

 

در زیر وضعیت دما تروپاز ( مرز تروپوسفر و استراتوسفر ) رو مشاهده می کنید که نمایانگر گرمایش بر روی اسکاندیناوی هست و به همین دلیل تاوه قطبی در شمال کاسپین مستقر میشه و دوره های بارشی منطقه آغاز میشن :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

تداوم بارندگی . ! جا به جایی مهر و آبان با باران . . . !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و خسته نباشید بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با استقرار ناوه شبه ساکن بر روی مدیترانه ، همچنان امواجی رو به سمت منطقه ارسال میکنه . این امواج در بعضی ساعات منجر به بارندگی در استان میشن که در ارتفاعات استان از گسترش بیشتری برخوردار هست .

بنابراین ، برای امشب تا سر صبح فردا در اکثر نقاط استان بارندگی رو به صورت گسترده خواهیم داشت . برای فردا در ساعات روز خصوصا در جلگه از تراکم ابر ها و بارش ها کاسته خواهد شد . بعد از ظهر و شب فردا مجددا تراکم ابر و بارش به صورتی که اوج بارش ها در ارتفاعات استان هست . پنجشنبه برای ساعات روز عمده بارش ها رو برای ارتفاعات و مناطق نزدیک به کوه شاهدیم . اما برای بعد از ظهر و شب پنجشنبه تا صبح جمعه بارندگی ها در استان گسترده تر و تشدید میشن و از صبح جمعه به دلیل ؛ تقویت پرارتفاع القایی در جلو ناوه ، ناپایداری ها به شکل محسوسی در استان تضعیف میشن و اما اواخر وقت جمعه و یا خصوصا روز شنبه به بعد ، با نزدیک شدن خودِ ناوه ، بارش ها در استان مجددا تشدید میشن که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد .

طی این مدت احتمال مه هم در برخی نقاط استان وجود داره .

دراین مدت بارش ها در ارتفاعات استان گسترده تر هستن و پیک بارش ها رو برای نواحی نزدیک به کوه پیش بینی می کنیم .

ابر بارشی که از ارتفاعات به سمت جلگه سبب گسترش بارش ها خواهد شد از نوع نیمبواستراتوس هست و مطابق با جریانات تراز میانی حرکت میکنه اما با توجه به شرایط همرفتی و وجود بخار آب دریاهای اطراف در جو ، بعضا رشد ابرهای کومولونیمبوس رو از ارتفاعات استان خواهیم داشت با احتمال رعد و برق در برخی نقاط استان علی الخصوص ارتفاعات .

تغییرات دمایی به خصوصی رو هم نداریم و بعضا در ارتفاعات بالادست استان خصوصا 3000 و 3500 متری به بالا ، بارش برف رو پیش بینی می کنیم .

دریا هم با موج کوتاه گاهی با افزایش موقت موج پیش بینی میشه .

 

در زیر هم استقرار ناوه شبه ساکن رو که با ارسال امواجش باعث ناپایداری در منطقه ما میشه و در شرق مدیترانه مستقر هست برای بامداد فردا ملاحظه می کنید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

هوای شبه پاییزی ! احتمال باران در هفته آتی !

 

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای روز های پنجشنبه تا شنبه جوی نسبتا پایدار رو در استان خواهیم داشت . تغییرات دمایی به خصوصی رو نداریم و افزایش جزئی دما در ارتفاعات بیشتر به چشم میاد . دریا آرامه . احتمال مه هم در برخی نقاط جلگه وجود داره . با استقرار جبهه گرم در شرق مدیترانه ، به تناوب عبور ابرهای ارتفاع بالا رو از استان خواهیم داشت و فقط احتمال ضعیف بارش های پراکنده در ارتفاعات بالادست استان وجود داره خصوصا روز پنجشنبه .

با عبور کم ارتفاعی از شرق دریا و استقرار کم ارتفاعی در دریاهای غربی ، باعث نفوذ زبانه های پرفشار به استان خواهد شد که اواخر وقت شنبه افزایش ابر داریم و برای 3 روز پایانی مهر ، احتمال ورود موج جدیدی از بارش ها به استان وجود داره که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد .

در زیر هم استقرار پرارتفاع رو در تراز میانی جو برای روز جمعه ملاحظه می فرمائید :

 

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

سیستمی دو رنگ اما یک دنده ! آیا بالأخره مازندران به برف بله را خواهد گفت ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ ابتدا شرایط تضعیف و تقویت سیستم رو توضیح بدم . قاعدتا برای افراد عادی نتیجه کار اهمیت داره و به این توضیح شاید توجه خاصی نکنن اما افرادی هستن در این جمع که هواشناسی رو به صورت تخصصی دنبال میکنن ، پس ما توضیح نسبتا تخصصی رو خواهیم داد . نگاه کنید ، شاخص AO سماجت شدیدی داره روی فاز مثبت خودش . این مسئله قاعدتا خیلی خوب نیست . چرا ؟ چون باعث تقویت تاوه قطبی ایسلندی و شمال روسیه میشه . با تقویت تاوه قطبی شمال روسیه ، تراف مورب اون با دامنه بلند رو به رو میشه و این مسئله باعث میشه طول موج کوتاه تر بشه و یال شمالی پشته القایی حاصل از تاوه قطبی اسلندی ، بتونه آزادانه تراف تاوه رو به دو قسمت تقسیم کنه و یک سردچال در حوزه دریا سیاه و قفقاز تشکیل بشه . رخداد این اتفاق عالی نیست اما اینقدر هسته سرد و قطبی داره این سردچال که هنوزم دیر نشده . حالا یال شرقی پشته ، میتونه سردچال رو به سمت مازندران هدایت کنه ولی اینقدر تاوه ایسلندی قوی میشه که حتی یال شرقی رو هم به عرض های بالا تر میکشونه . به همین دلیل سردچال به سمت غرب کشور فرود میاد و بعد به سمت مازندران حرکت خواهد کرد که مسلما با تضعیف نسبی رو به رو میشه . هنوزم خیلی خیلی بد نشده ؛ چون ، سردچال هسته بسیار سردی داشته در ابتدا ولی با حالت اولیه فرسنگ ها فاصلست . اگه فرود سردچال غربی تر نشه ، امید هنوز در مازندران زندست .

 

 

حالا با این توضیح ، بریم ببینیم هوا چطوره . برای شنبه صبح هوا همچنان گرمه و گرم تر هم میشه تا ظهر . در ارتفاعات باد گرم داریم و به بخش هایی از دامنه ها و جلگه و برخی نقاط ساحلی هم خواهد رسید . اما برای بعد از ظهر و شب شنبه ، با عبور موج کوتاه دامنه ای از فراز استان ، افزایش ابر رو در استان داریم و در برخی نقاط استان به خصوص بخش هایی از ارتفاعات بالادست و دریا ، رگبار های پراکنده رو هم خواهیم داشت . در کنار این وضعیت ، وزش باد رو گاهی نسبتا شدید خواهیم داشت و ضمن مواج شدن دریا ، باعث کاهش دما هم در استان میشه .

اما با نزدیک شدن سامانه و نفوذ زبانه های پرفشار ، از بامداد و صبح یکشنبه و از غرب استان ، افزایش ابر رو داریم همراه با آغاز بارندگی . این شرایط ظهر به مناطق مرکزی استان و بعد از ظهر یکشنبه به شرق استان خواهد رسید . به دلیل ، جا به جایی توده هوا ، هسته بسیار سرد سامانه و گرادیان فشاری ، روز یکشنبه ناپایداری ها ابتدا به صورت وزش باد نسبتا شدید گاهی با تندباد های شدید آغاز خواهد شد . این باد بسیار سرده و میتونه سرعت اون حداقل از 40 - 50 کیلومتر در ساعت هم فراتر بره . در کنار این وضعیت کاهش محسوس و تدریجی دما هوا رو خواهیم داشت که شانس برای تگرگ و رعد و برق هم در برخی نقاط استان وجود داره . اوج بارش های یکشنبه با توجه به جریانات غربی و شمال غربی سطح زمین ، در نیمه شرقی استان خواهد بود . با شمال شرقی و شرقی شدن سوی جریانات ، روز دوشنبه تمرکز بارش ها در نیمه غربی استان خواهد بود و در نیمه شرقی خصوصا شرق استان بارش ها رفته رفته تضعیف میشن و احتمال کاهش موقتی ابر هم وجود داره . اما با حرکت شرق سو سردچال ، اواخر وقت دوشنبه و اوایل وقت سه شنبه بارش ها از ارتفاعات به سمت جلگه استان گسترده تر میشه و روز سه شنبه در عمده ساعات برای اکثر نقاط استان بارندگی خواهیم داشت . غروب و شامگاه سه شنبه از غرب استان کاهش ابر و ناپایداری رو خواهیم داشت و این سامانه بامداد و صبح چهارشنبه از مرزهای غربی استان خارج میشه .

 

خب خب خب ؛ حالا بریم سر اصل موضوع که حسابی دلهره آور بوده ؛ یعنی ،   برف   :::

 

با تشدید نفوذ هوا سرد ، در گذر شامگاه یکشنبه به بامداد دوشنبه ، بارش ها در دامنه های 300 متر استان ، از باران به برف تبدیل خواهد شد . بامداد دوشنبه مناطق مستعد غرب استان برفی میشن . صبح دوشنبه مناطق غیر مستعد غرب استان و مستعد های مناطق مرکزی استان ، برفی میشن . صبح دوشنبه احتمال بارش برف در سواحل نیمه شرقی استان وجود داره . چون ، بارش تضعیف میشه و سرما دیرتر به شرق استان میرسه ، احتمال بارش برف تا صبح دوشنبه در مناطق مستعد شرق استان ضعیفه . روز دوشنبه برف مناطق مستعد غرب استان رو سفیدپوش میکنه اما برای مناطق غیر مستعد غرب استان و نواحی مستعد مناطق مرکزی استان ، احتمال سفیدپوش شدن وجود داره .  اما روز سه شنبه با تشدید سرما و گستردگی بارش ، برای اکثر مناطق استان بارش برف رو خواهیم داشت خصوصا مناطق مستعد . مناطق غیر مستعد نیمه شرقی استان به صورت متناوب برف خواهند داشت . برف اکثر مناطق مستعد استان و مناطق غیر مستعد غرب استان رو در این روز سفیدپوش میکنه . ضمن اینکه از اواخر وقت یکشنبه تا پایان وقت سه شنبه ، در برخی نقاط استان خصوصا جلگه ، گاهی احتمال بارش یخ هم وجود داره . توجه داشته باشین که چون فشار هوا در این سامانه آنچنان بالا نیست ؛ به همین دلیل ، نقطه انجماد افزایش پیدا میکنه و شانس رویت برف در دماهای بالا 0 درجه مثلا به طور میانگین بین 2 تا 4 درجه ، در صورت مساعد بود شدت بارش هم وجود داره . فعلا برای جلگه برف سبک رو پیش بینی می کنیم و برای دامنه ها برف متوسط زیر 20 سانت رو پیش بینی می کنیم نهایت . ارتفاعات استان هم به تناوب مه آلود و برفیست طی این مدت و اوج برف ارتفاعات از اواخر شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه خواهد بود .

 

اما اما اما . ما ان شاءالله پست نهایی رو فردا منتشر می کنیم . پس انتظار هرگونه تغییر منفی یا مثبت ، ناامیدی یا امیدواری رو داشته باشید . . .

 

هشدار (1) : باغداران عزیز علی الخصوص در دامنه های استان ، میتونن اقدام به برداشت محصولات و مرکبات کنند . دارندگان شغل های حساس هم به دلیل افت محسوس دما ، اقدامات لازمه را مبذول فرمائید . ضمنا ، از سفر هایی که مربوط به محور های کوهستانی استان هستند ، بدون تجهیزات زمستانی ، پرهیز کنید .

هشدار (2) : به دلیل وزش باد های نسبتا شدید با تند باد های شدید ، در روز یکشنبه و تا حدی بعد از ظهر شنبه ، اقدامات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی را انجام دهید . دریا توفانیه و اصلا شرایط برای فعالیت های دریایی مساعد نیست .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بارندگی 96 ساعت گذشته ( 4 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 19 دی - 22 دی 1398 )

 

بارندگی 96 ساعت گذشته ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز :

نوشهر 58.3 م م
بابلسر 35.4 م م
ساری 28.7 م م
رامسر 24.2 م م
آمل 19.2 م م
پل سفید 17 م م
آلاشت 14 م م
کجور 13.8 م م
دشت ناز 11.5 م م
سیاه بیشه 8.81 م م
کیاسر 7.51 م م
قراخیل قائمشهر 7.42 م م
بلده 3.6 م م
گلوگاه 1.1 م م
بندر امیرآباد 0.8 م م


برف :

سیاه بیشه 25 س م
آلاشت 21 س م
کجور 15 س م
بلده 12 س م
کیاسر 7 س م
شرح روز های موج :هواشناسی بابلسر فورکا

عبور سیستم پر ماجرا ! وضعیت جوی مازندران طی روز های آینده !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ از بامداد امروز ، سیستم پرماجرا از مرزهای شرقی استان خارج شد . سیستمی قطبی که انتظار داشتیم روی ما فرود بیاد ، با تغییرات صورت گرفته که اطلاع رسانی هم کرده بودیم این تغییرات رو ، فرودش به حدی منحرف شد که منجر به برف در عراق و یخبندان در خوزستان شد . با اینکه به سمت شرق تضعیف شد اما اینقدر سرما داشت این سامانه قطبی که در غالب شهرهای مازندران ؛ از آمل مرتفع ترین و بابلسر کم ارتفاع ترین گرفته تا مستعد ترین شهر غرب مازندران ، عباس آباد حداقل منجر به رویت کریستالهای برف شد . درصد صحت پیش بینی ها یا مورد انتظار بود یا عموما کمتر از انتظار . با اینکه مقادیر برف و سرما هوا در حد انتظار نبود اما میشه دو بخش مورد انتظار رو نام برد که عبارتند از ؛ نام بردن حفره های بارشی نسبت به اطراف و مناطقی که در جلگه مازندران ، پیک برف بودن . خلاصه ، این سیستم یک کلاس آموزشی بود برای آشنایی بیشتر با اقلیم خاص شمال کشور ؛ علی الخصوص ، مازندران . ما هدفمون اطلاع رسانی کم خطا بوده و هست .

 

حالا بریم سر وضعیت جوی روز های آینده . برای اواخر وقت پنجشنبه تا پایان وقت شنبه ، مرکز سامانه ای بر روی شمال کاسپین قرار میگیره ( همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ) و موجی سریع از مازندران عبور میکنه که منجر به افزایش ابر ، وزش باد گاهی نسبتا شدید ، کاهش دما و بارندگی میشه که سطح برف تا ارتفاع 700 متری پایین میاد و اگه سرما بیشتر شد ، اطلاع رسانی میشه . سامانه بعدی هم احتمالا اواسط و یا اواخر هفته آتی به مازندران نفوذ میکنه و معمولیه .

 

 

در رابطه با ادامه زمستان هم ، همونطوری که پیشتر گفتیم ، در نیمه دوم زمستان ، زمستان زنده هست . اسفند ابهت دی و بهمن رو معمولا نداره اما نباید امسال از اسفند ناامید شد .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

آغاز رسمی خزان ! سلام گرم پاییز در قلب مهر !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای 5 روز آینده شاهد دو بخش بارشی در مازندران خواهیم بود . استقرار تاوه قطبی در عرض های بالاتر ، نفوذ ناوه اون تا شمال کاسپین ، عبور امواج کوتاه دامنه از تراز میانی جو و نفوذ زبانه های پرفشار بخش اول بارشی ما رو رقم میزنن که بازه تقریبی اون از بعد از ظهر و شب چهارشنبه تا ظهر و بعد از ظهر پنجشنبه هست و عمده بارش های اون مختص جلگه هست . با تقویت نفوذ ناوه ، از بعد از ظهر و شب شنبه تا پایان وقت یکشنبه ، بخش دوم بارشی استان هست که هم ارتفاعات رو درگیر میکنه و هم در مقیاس استانی قوی تر از بخش اول هست .

 

بنابراین ؛ برای روز چهارشنبه افزایش دما رو داریم همراه با وزش باد گرم در ارتفاعات و احتمال مه خصوصا در ارتفاعات پایین دست . از بعد از ظهر و غروب افزایش ابر و وزش باد رو از غرب به شرق داریم . ابتدا در دامنه های غربی و مرکزی استان بارش ها استارت میخورن . شب به بعد ابتدا نوار ساحلی غرب استان سپس در نیمه شرقی استان بارش ها تقویت میشن همراه با کاهش دما . از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه ، با عبور جبهه سرد و عبور امواج کوتاه دامنه ، در برخی نقاط خصوصا بخش هایی از مناطق مرکزی و شرقی رعد و برق و آبگرفتگی رو انتظار داریم . دریا هم مواجه و توفانی . از ظهر و بعد از ظهر پنجشنبه از شرق به غرب کاهش ناپایداری رو انتظار داریم و برای روز جمعه مجددا افزایش دما خواهیم داشت .

به زودی در مورد بخش دوم بارشی هم بحث خواهیم کرد . . .

 

در زیر هم تجمع بارش ها رو تا پایان هفته ملاحظه می کنید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

وضعیت جوی مازندران تا نیمه اول هفته آینده ! مهر نیمه کاره رها کرد !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ؛ با استقرار پر ارتفاع در تراز میانی جو ، شاهد آسمانی صاف تا قسمتی ابری در استان خواهیم بود .

دما هوا به خصوص اوایل هفته آینده قدری افزایش پیدا میکنه .

طی 48 ساعت آینده با حاکمیت جریانات دریا به خشکی ، در بخش هایی از دامنه ها و غرب استان ، احتمال بارش های پراکنده وجود داره .

طی این مدت با عبور امواج کوتاه دامنه از استان خصوصا برای ساعات شامگاه ، در ارتفاعات و بخش هایی از جلگه شانس برای رگبار و رعد و برق متناوب وجود داره .

دریا هم با موج کوتاه گاهی با افزایش موقتی موج پیش بینی میشه .

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

عبور موجی دینامیکی ! آغاز هفته ای گرم و پایان هفته ای سرد !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با تقویت کم فشار سطح زمین ، برای شنبه و یکشنبه تا اوایل وقت دوشنبه ، شاهد استقرار جریانات جنوبی در استان خواهیم بود . این جریانات جنوبی در ارتفاعات خودشو به صورت افزایش دما و گاهی با وزش باد گرم نشون میده . برای جلگه هم گاهی با هوایی مه آلود و مه ارتفاع بالا همراه میشه و چون در جلگه بعضا عبور ابرهای ارتفاع پایین رو داریم ، ممکنه در برخی نقاط افزایش دما تشدید نشه ولی هوایی گرم استقرار خواهد داشت خصوصا برای روز های یکشنبه و اوایل وقت دوشنبه . گاهی وزش باد رو هم در جلگه خواهیم داشت به خصوص روز یکشنبه . دریا هم گاهی با افزایش موقت موج پیش بینی میشه . آسمان به صورت صاف تا نیمه ابریه اما برای روز یکشنبه ، با نزدیک شدن جبهه گرم از غرب ، هر چی به سمت ظهر و بعد از ظهر پیشروی میکنیم ، آسمان مازندران توسط ابرهای تراز فوقانی و میانی جو ، از غرب و جنوب غرب ، ابری میشه .

 

 

اما تشکیل یک کم ارتفاع در شرق دریا مدیترانه که رطوبت دریا مدیترانه و سرخ رو هم با خودش میاره و همینطور تقویت نفوذ زبانه های پرفشار ، کم کم برای بعد از ظهر و شب دوشنبه ، شاهد وزش باد ( گاهی برخی نقاط نسبتا شدید ) ، توفانی شدن دریا ، ضخامت ابر ها ، کاهش تدریجی دما هوا و آغاز جسته و گریخته بارش ها از غرب و ارتفاعات غربی استان خواهیم بود که اوج بارش ها در استان از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه خواهد بود که در برخی نقاط منجر به آبگرفتگی معابر هم خواهد شد و برای ارتفاعات 2000 متر به بالا بارش برف و حوالی 1500 متر هم مخلوط باران و برف و برفابه با احتمال برف رو خواهیم داشت . چون جریانات شمالی و شمال شرقی در سطح زمین غالب هستن ، اوج بارش ها رو برای نواحی غربی و مرکزی جلگه استان انتظار داریم .

 

 

برای بعد از ظهر و شب سه شنبه ، به تدریج از غرب به شرق استان کاهش ابر و ناپایداری رو خواهیم داشت . اما اواخر وقت چهارشنبه و اوایل وقت پنجشنبه ، با تشکیل احتمالی یک سردچال در حوالی شمال غرب کشور ، باید مجددا منتظر آغاز بارش ها در استان باشیم که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

گرما بهاری تا پایان هفته جولان خواهد داد ! آیا هفته آینده زمستان چهره واقعی خود را به مازنی ها نشان خواهد داد ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران


خب ؛ الگو 10 روز آینده بدین شکل هست که ؛ هفته آینده فاز شاخص AO مثبت خواهد شد و این مسئله باعث میشه تاوه قطبی قوی باشه و میل به نفوذش به عرض های پایین تر کاهش پیدا کنه . از طرفی طی 3 ، 4 روز آتی ، این شاخص ، پیش از صعود ، با یک نزول مواجه میشه و این مسئله باعث میشه میل نفوذ هوا سرد به عرض های پایین تر افزایش پیدا میکنه . با رخداد SSW ( گرمایش ناگهانی استراتوسفری ) بخشی از تاوه قطبی در حوزه ایسلند و گرینلند مستقر میشه و در شمال روسیه به شکل چند سلول در میاد . از طرفی با فاز مثبت به شدت قوی NAO ، باعث میشه پشته القایی حاصل از ناوه شمال غرب اروپا ، تقویت بشه و سرما رو به صورت نصف النهاری از شمال روسیه به عرض های پایین تر بکشونه و جبهه قطبی رو به سمت پایین سوق بده .

جبهه قطبی : به مرز بین هوای گرم استوایی و هوای سرد قطبی ، جبهه قطبی گفته می شود .

اما این ناوه ( همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ) باعث میشه پشته القایی بر روی ایران مستقر بشه . بر این اساس به صورت تدریجی تا پایان هفته روند افزایش دما رو در استان خواهیم داشت به طوری که دماهای بالا 20 در استان مرتبا تکرار میشه و آخر هفته دیگه شبها هم اونقدر سرد نیست . هوا بهاری خواهد شد . در ارتفاعات وزش باد گرم رو داریم و خصوصا آخر هفته وزش باد گرم به بخش هایی از جلگه هم خواهد رسید . چرا که با تقویت کم فشار در آخر هفته ، جریانات کاملا جنوبی میشن .

البته این افزایش دما یک وقفه کوچکی هم داره . از بعد از ظهر سه شنبه تا صبح چهارشنبه ، ناوه مذکور یک ترکش ضعیفی رو ارسال میکنه و باعث افزایش ابر در استان و احتمال رگبار های پراکنده در ارتفاعات غربی استان خواهد شد . جریانات جنوبی هم موقتا تضعیف میشن .

 

 

 اما گول این هوا بهاری رو نخورید . چرا که از هفته آینده ، با نفوذ ناوه مذکور به منطقه و کشیده شدن بیشتر جبهه قطبی به عرض های پایین تر ، هوا به حدی سرد خواهد شد که شانس بارش برف حتی در مناطق جلگه ای استان هم بالاست .

اجازه بدین این موضوع رو تثبیت نکنیم تا طی روز های آینده جزئیات بیشتری رو به سمع و نظر شما برسونیم .


با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بررسی وضعیت جوی ماه دی 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه دی رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول دی 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در استان نرمال تا کمتر از نرمال . دما بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی بیشتر از نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال تا کمتر از نرمال میدونه . دما رو بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم بیشتر نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم دی 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو بیشتر از نرمال . دما تقریبا از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو کمتر نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو در استان بیشتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو کمتر از نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم دی 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش ها در استان بیشتر از نرمال . دما نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته نرمال اما در هفته چهارم گرایش به کمتر از نرمال دیده میشه . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم در هفته سوم نرمال و هفته چهارم کمتر از نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه دی مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه ژانویه ، نزدیک ترین ماه به دی که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان نرمال تا بیشتر از نرمال و بارش رو نرمال تا بیشتر از نرمال میدونه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA عموما منفی . شاخص NAO بیشتر مثبت هست و AO هم بیشتر منفی خصوصا اواخر ماه .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره با استقرار سامانه بلاکینگ در منطقه ، دی ماه رو با گرما آغاز کنیم . اما با استقرار تاوه قطبی در شمال کاسپین ، انتظار میره از هفته دوم تا هفته چهارم ، شاهد عبور و مرور سامانه های دینامیکی ( ابتدا افزایش دما و سپس کاهش دما ) در استان خواهیم بود . به همین دلیل ، برای اواسط و اواخر دی ، احتمال سرما نسبتا شدید در استان وجود داره . با توجه به حرکت سریع سیستم ها ، انتظار میره چربش بارش ها بیشتر در نیمه شرقی استان باشه . بارش ها در استان نرمال تا بیشتر از نرمال و دما هم نرمال تا بیشتر از نرمال برآورد میشه .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

عبور سامانه سرد و خوش استیل از مازندران ! آغاز زمستان کلید خورد !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ از اواسط امروز ، سردترین سامانه زمستان 1398 از مازندران خارج شد . ماحصل این سیستم ، سفیدپوش شدن تا ارتفاع 450 - 400 متر و برفابه به زیر 300 متر ( در اکثر نقاط استان که بارش داشتن ) بوده و خدا رو شکر نسبتا پربرکت بوده و اعلام رسمی کرد که زمستان زندست .

حداقل تا پایان هفته شاهد آسمانی صاف تا قسمتی ابری در استان خواهیم بود و بعضا در برخی نقاط مه آلود خصوصا نیمه دوم هفته . منتهی برای دوشنبه با حاکمیت پرفشار سطح زمین افزایش ابر داریم و در برخی نقاط با احتمال رگبار های پراکنده . روز چهارشنبه هم با عبور موجی ضعیف از تراز میانی و فوقانی جو ، خصوصا برای جلگه بیشتر افزایش ابر داریم و انتظار بارش خاصی رو در استان نداریم .

دریا رفته رفته کاهش موج رو داره .

به جهت دمایی هم ، هم صبح یکشنبه صبح بسیار سردی خواهد بود و در اکثر نقاط استان یخبندان داریم اما تا پایان هفته روند تدریجی افزایش دما رو انتظار داریم خصوصا طی روز .

برای اوایل هفته آتی احتمال نفوذ یک سامانه بارشی از دریا سیاه به استان وجود داره که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

معتقدیم زمستان تازه آغاز شده و نیمه دوم زمستان ، راکد نیست جو مازندران . . .

 

در زیر هم میانگین آنومالی ارتفاع تراز میانی رو برای 5 روز پایانی هفته مشاهده می کنید که حکایت از مداری شدن جریانات و پایداری نسبی جو مازندران داره .

 

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

من را عهدیست با جانان ! و برف در یک قدمیست !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ از پنجشنبه تا صبح شنبه روند افزایش دما رو در استان خواهیم داشت که روز به روز محسوس تر خواهد شد و دماهای بالای 20 در استان جولان میدن . در ارتفاعات وزش باد گرم رو داریم که به بخش هایی از دامنه ها ، جلگه و برخی نقاط ساحلی هم خواهد رسید خصوصا تا صبح شنبه . احتمال مه هم در برخی نقاط جلگه ای استان وجود داره . دریا هم بعضا افزایش موج داره .

 

هشدار (1) : از پنجشنبه تا صبح شنبه ؛ به دلیل ، افزایش دما و وزش باد گرم ، خطر وقوع بهمن در محور های کوهستانی استان وجود داره .

 

اما بعد از ظهر و شب شنبه یک موج کوتاه دامنه ای از تراز میانی استان عبور میکنه موقتا که همراه خواهد بود با وزش باد نسبتا شدید ، کاهش دما ، بارش های رگباری گاهی همراه با رعد و برق و تگرگ .

اما بامداد و صبح یکشنبه ، سیستم بارشی اصلی به استان نفوذ میکنه از غرب استان که همراه با وزش باد نسبتا شدید با تند های شدید ، بارندگی و کاهش محسوس دما در استان خواهد بود که دریا به شدت توفانیه .

 

در زیر حداکثر سرعت تند باد سیستم رو مشاهده می کنید که حکایت از بادهای سوک و شدید از روز یکشنبه در استان داره :

 

 

با تداوم کاهش دما ( زمان قابل جا به جایی ) برف علاوه بر ارتفاعات و دامنه ها ، شامگاه یکشنبه و بامداد دوشنبه از مناطق مستعد غرب استان آغاز خواهد شد و صبح نهایت ظهر دوشنبه برف سراسری میشه . زمان خروج موج احتمالا سه شنبه خواهد بود اما هنوز کار داریم تا جزئیات و در مورد برف هر شهر ، زمان آغاز و پایان برف مفصلا در اطلاعیه های بعدی ان شاءالله صحبت خواهیم کرد .

هشدار (2) : باغداران عزیز علی الخصوص در دامنه های استان ، میتونن اقدام به برداشت محصولات و مرکبات کنند .

 

در 12 سال گذشته تقریبا 3 برف سراسری و سنگین در استان داشتیم که همه ی اونها ، منشأ سیبری داشتن اما این سامانه ای که قراره بیاد منشأ سیبری نداره و در چندین سال گذشته به این فرم نفوذ ، یک سامانه جدید محسوب میشه برای استان که تقریبا پس از 20 - 25 سال قصد نفوذ داره . باز هم بابت صرفه جویی در مصرف گاز تأکید می کنیم .

 

با خروج این سامانه ، یخبندان بسیار گسترده ای مازندران رو فرا خواهد گرفت که در زیر کمینه دما چهارشنبه رو از دید مدل ECMWF ملاحظه می فرمائید :

 

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

افزایش دما در مازندران ! از اواسط هفته آینده بارندگی !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای پنجشنبه و جمعه هفته جاری ، با عبور امواج کم و بیش ناپایدار تراز میانی و فوقانی جو از فراز استان ، شاهد آسمانی نیمه ابری تا ابری در استان خواهیم بود و در ارتفاعات گاهی با بارش های پراکنده . در بخش هایی از جلگه هم شانس ضعیف بارش های پراکنده وجود داره خصوصا روز جمعه . افزایش دما رو خصوصا در دما کمینه انتظار داریم .

با نزدیک شدن یک سیستم دینامیکی ؛ همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، برای روز های شنبه و یکشنبه ، کاهش فشار و افزایش دما رو در استان داریم و از اواسط هفته به مدت یکی دو روز ، افزایش فشار و کاهش دما رو انتظار داریم .

بنابراین ، برای شنبه و یکشنبه افزایش دما در استان خواهیم داشت گاهی با وزش باد گرم در ارتفاعات و افزایش موج دریا . با فرود یک ناوه به سمت دریا سیاه و مدیترانه ، یکم کم ارتفاعی تشکیل خواهد شد که برای اواسط هفته آینده به مدت یکی دو روز منجر به بارندگی ، وزش باد و کاهش دما در استان خواهد شد . بعد اون موقتا هوا آرام میشه تا اینکه برای آخر هفته آتی با نزدیک شدن تاوه قطبی ، باید منتظر ناپایداری های مفصل تری در سطح استان باشیم که در این موارد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

عبور موج های کوتاه دامنه ! پایداری نسبی آسمان مازندران در اوایل هفته آتی !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای چهارشنبه ، با عبور امواج کوتاه دامنه از تراز میانی جو و نفوذ زبانه های پرفشار به استان ، شاهد تراکم ابر و وزش باد ( گاهی برخی نقاط نسبتا شدید ) خواهیم بود . در گذر صبح به بعد از ظهر ، بارش ها از غرب به شرق استان پیشروی میکنن . بارش ها در نواحی غربی و مرکزی استان از گسترش بیشتری برخوردارن . برای ارتفاعات بالا 00 متر در صورت رخداد بارش ، برف رو پیش بینی می کنیم .

روز پنجشنبه آسمان استان صاف تا نیمه ابریه در برخی نقاط ابری و مه آلود .

با نفوذ ناوه غربی ، جمعه آسمان مازندران نیمه ابری تا ابریه گاهی در برخی نقاط با کاهش موقت ابر . بعضا بارش های پراکنده رو داریم که برای ارتفاعات غربی استان قدری گسترده تر هستن . روی هم رفته بارش های این روز به جهت گستردگی و شدت ، قابل توجه نیست .

از روز شنبه به بعد آسمان استان صاف تا قسمتی ابری خواهد بود ، در برخی نقاط جلگه مه آلود که افزایش نسبی دما رو هم در برخی نقاط رفته رفته انتظار داریم .

دریا هم طی این مدت با موج کوتاه پیش بینی میشه و فقط برای 3 روز پایانی هفته جاری ، گاهی افزایش موج پیش بینی میشه .

 

برای اواسط و یا اواخر هفته آتی به بعد ، باید منتظر سیستم های بارشی سردتر در استان باشیم که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهد شد .

 

در زیر هم تجمع بارش ها رو از دید مدل ECMWF تا پایان هفته جاری ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

بارندگی 72 ساعت گذشته ( 3 روز گذشته ) ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز : ( 21 بهمن - 23 بهمن 1398 )

 

بارندگی 72 ساعت گذشته ایستگاه های مازندران منتهی به 9 صبح امروز :

بابلسر 89.2 م م
نوشهر 81.5 م م
بندر امیرآباد 72.8 م م
دشت ناز 62.9 م م
ساری 58 م م
قراخیل قائمشهر 50 م م
آمل 36 م م
کیاسر 35.7 م م
رامسر 33.1 م م
آلاشت 26 م م
پل سفید 25.4 م م
سیاه بیشه 24.5 م م
گلوگاه 13.2 م م
بلده 12.9 م م
کجور 7.9 م م


برف :

کیاسر 47 س م
سیاه بیشه 46 س م
آلاشت 30 س م
بلده 29.3 س م
پل سفید 22 س م
کجور 17 س م
نوشهر 2.5 س م
رامسر 2 س م
ساری 1 س م
آمل 0.1 س م
شرح روز های موج :هواشناسی بابلسر فورکا

اولین موج سال آبی سریع از آب در آمد ! رگبار و رعد و برق !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای روز شنبه ، در ساعات بامداد در برخی نقاط جلگه انتظار بارندگی پراکنده رو داریم و به تدریج از شرق به غرب استان کاهش ابر رو داریم همراه با افزایش دما و احتمال وزش باد گرم در ارتفاعات .

اما با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار و عبور امواج کوتاه دامنه تراز میانی جو ، ناپایداری ها اواخر وقت شنبه از غرب استان استارت میخورن و حداکثر تا صبح یکشنبه به شرقی ترین نقاط استان میرسن .

ناپایداری ها به صورت رگبار باران ( گاهی برخی نقاط شدید و در حد آبگرفتگی ) ، اکثر نقاط با رعد و برق ، وزش باد ( گاهی در برخی نقاط با تندباد های نسبتا شدید ) ، کاهش دما و توفانی شدن دریا خواهد بود .

از ظهر و بعد از ظهر یکشنبه از شرق به غرب استان کاهش ابر و ناپایداری رو به صورت تدریجی خواهیم داشت و برای روز های دوشنبه تا چهارشنبه ، آسمان استان به صورت صاف تا نیمه ابری در برخی نقاط خصوصا دامنه ها بعضا ابری با احتمال رگبار های پراکنده خواهد بود .

سرعت سیستم بسیار بالائه و اوج بارش ها رو برای مناطق مرکزی استان ؛ یعنی ، حدفاصل چالوس تا بابل و همینطور دامنه های غربی و شرقی استان انتظار داریم که با توجه به میل جنوب سو جریانات ، انتظار میره گسترش بارش ها در نواحی دامنه ای استان بهتر باشه و برای ارتفاعات خصوصا ارتفاعات غربی ، بارش به خصوصی رو پیش بینی نمیکنیم .

در زیر آنومالی بارش ها رو طی 5 روز آینده مشاهده می کنید که خصوصا دامنه ها بارندگی بیش از نرمال رو دارن :

 


 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

از جمعه شب سرما محسوس در مازندران ! اولین گام بلند بهمن برای رستگاری !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای امشب و خصوصا بامداد تا صبح فردا ، با عبور موجی مدیترانه ای از فراز استان ، کم کم از امشب بارش برف در ارتفاعات استان آغاز میشن و برای بامداد و صبح فردا ، در برخی نقاط جلگه خصوصا بخش هایی از مناطق مرکزی و شرقی ، به تناوب رگبار های پراکنده باران رو خواهیم داشت و با توجه به سرمای حاکم ، احتمال ضعیف رگبار های پراکنده برف در دامنه ها هم وجود داره . از ظهر و بعد از ظهر فردا کاهش ابر خواهیم داشت . طی روز های پنجشنبه و جمعه قدری دما هوا هم در استان افزایش پیدا میکنه و از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه در برخی نقاط استان هوایی مه آلود رو انتظار داریم .

 

اما با نفوذ یک ناوه از شمال روسیه ، خیزش زبانه های پرفشار سطح زمین از منطقه اسکاندیناوی و همراهی اون با جت استریم قطبی ، در گذر صبح به بعد از ظهر جمعه ، در کنار افزایش ابر ؛ به صورت جسته و گریخته ، بارش ها از سواحل غربی و مرکزی استان استارت میزنن و این بارش ها غروب و شب از غرب استان تشدید میشن و اوج گسترش بارش ها در استان بامداد شنبه خواهد بود . در کنار این شرایط ، جمعه شب وزش باد نسبتا شدید گاهی در برخی نقاط استان شدید هم در استان فراگیر میشه و به کاهش محسوس دما کمک میکنه . احتمال ضعیف رعد و برق و شانس بالا تگرگ هم در برخی نقاط وجود داره . این سیستم در گذر صبح به ظهر شنبه تضعیف میشه در استان و از بعد از ظهر شنبه کاهش ابر و ناپایداری رو خواهیم داشت و صبح یکشنبه در اکثر نقاط استان یخبندان مورد انتظار هست .

 

به ادامه مطلب رجوع کنید . . .

 

ادامه مطلب


هواشناسی بابلسر فورکا

عبور سیستم قبلی ! نفوذ سردچال جدید !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ طی 48 ساعت گذشته شاهد فعالیت سیستمی بودیم در استان که از امروز هوا کم کم پایدار شد . اما برای فردا خصوصا اواخر وقت ، در حوالی شرق ترکیه و غرب کشور ، سردچال جدید تشکیل میشه که با نفوذ زبانه های پرفشار اون در سطح زمین ، برای فردا و پس فردا خصوصا فردا در استان خصوصا جلگه علی الخصوص غرب استان به تناوب بارندگی داریم . دریا مواجه . گاهی وزش باد نسبتا شدید رو هم در استان داریم . بارش ها برای پنجشنبه طی صبح در غرب استان شدیدتره و برای بعد از ظهر و غروب کم کم به سمت نیمه شرقی جلگه پیشروی میکنه این شرایط . روز جمعه بارش ها پراکنده تر هستن و برای جمعه و شنبه گاهی در برخی نقاط استان کاهش ابر رو داریم . با باز شدن سردچال ، به سمت شرق حرکت میکنه و برای روز شنبه به تدریج و برای روز یکشنبه ، بارش ها از ارتفاعات استان گسترده میشن و اوج بارش ها در ارتفاعات استان خواهد بود . برای ارتفاعات بالادست استان برف خوبی رو به نسبت پیش بینی می کنیم . سطح برف بالا 2000 متر هست و برای بالا 1500 متر فقط شانس رویت برف وجود داره . روز دوشنبه کاهش ناپایداری رو داریم اما برای نیمه دوم هفته آتی ممکنه با تقویت نفوذ زبانه های پرفشار ، مجددا بارش ها در استان گسترده تر بشن که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد .

مقادیر بارش ها در اکثر نقاط نیمه شرقی استان خصوصا جلگه خیلی قابل ملاحظه نیست . عمده بارش ها رو برای بخش هایی از غرب استان و ارتفاعات انتظار داریم .

 

در زیر هم استقرار سردچال مذکور رو در اول هفته آتی ملاحظه می فرمائید :

 

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 هواشناسی بابلسر فورکا

22 بهمنی بارانی و برفی در مازندران ! عروس مازندران لباس عروس می پوشد ؟ !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ به نظر دیگه بهتر در پست نهایی ، مستقیم بریم سر مباحث اصلی . از صبح فردا از غرب استان ، افزایش ابر ، وزش باد نسبتا شدید گاهی با تندباد های شدید و سرد ، توفانی شدن دریا و آغاز بارش ها رو خواهیم داشت که این وضعیت ، ظهر فردا به مناطق مرکزی استان و بعد از ظهر به شرق استان خواهد رسید . اوج بارش های یکشنبه در شرق استان خواهد بود و آبگرفتگی معابر رو هم در برخی نقاط داریم . احتمال ضعیف رعد و برق هم وجود داره و شانس تگرگ در استان بالائه . روز دوشنبه با کاهش فشار هوا ، بارش ها در شرق استان تضعیف و پراکنده میشن اما رفته رفته هرچی به  سمت بعد از ظهر پیش میریم ، بارش ها در غرب استان تشدید میشن . اما با نزدیک شدن مرکز ناوه ، اواخر وقت دوشنبه و بامداد سه شنبه بارش ها از ارتفاعات و غرب استان تشدید و گسترده میشن و این وضعیت تا صبح سه شنبه مناطق نیمه شرقی استان رو فراخواهد گرفت . غروب و شامگاه سه شنبه این سامانه از غرب استان به تدریج خارج و بامداد و صبح چهارشنبه به طور کلی از مرزهای شرقی ، مازندران رو ترک خواهد کرد .


حالا بریم توضیحات مفصل در مورد برف  . ابتدا شرایط سرمایی رو بگیم : از روز یکشنبه تا صبح دوشنبه هوا لحظه به لحظه سردتر خواهد شد . از صبح تا شامگاه دوشنبه سرما هوا قدری در شرق استان تضعیف میشه اما در غرب استان ماندگار هست . روز سه شنبه زمان هرچی به جلو تر میره ، هوا سرد و سردتر خواهد شد . در مورد برف هم سعی می کنیم از اعداد و ارقام در سانت برف استفاده نکنیم :::


رامسر و تنکابن   :::   صبح دوشنبه تبدیل باران به برف . هر چی زمان به جلوتر میره برفابه و مخلوط به سمت برف خشک میل میکنن . بعد از ظهر و غروب دوشنبه در بدترین حالت بامداد سه شنبه سفیدپوش خواهند شد و 22 بهمن برف با شدت خواهد بارید .

میزان برف : سبک تا متوسط


عباس آباد ، چالوس و غرب نوشهر   :::   بامداد دوشنبه تبدیل باران به برف . هر چی زمان به جلوتر میره برفابه و مخلوط به سمت برف خشک میل میکنن . ظهر در بدترین حالت غروب و شامگاه دوشنبه سفیدپوش خواهند شد . سه شنبه در اکثر ساعات برف شدید .

میزان برف : متوسط احتمال برف نیمه سنگین


شرق نوشهر ، نور و آمل   :::   صبح دوشنبه تبدیل باران به برف . ادامه روز احتمال مخلوط و برفابه . بامداد و صبح نهایت ظهر سه شنبه سفیدپوش . 22 بهمن در غالب ساعات برفی .

میزان برف : سبک تا متوسط


بابل ، قائمشهر ، جویبار ، ساری ، میان درود ، نکا ، بهشهر و گلوگاه ::: صبح دوشنبه تبدیل باران به برف در برخی نقاط . ادامه روز احتمال مخلوط . صبح نهایت غروب سه شنبه سفیدپوش

میزان برف : سبک


محمودآباد ، فریدونکنار ، بابلسر ، سیمرغ و سواحل شهرستان های جویبار ، ساری ، میان درود ، نکا ، بهشهر و شبه جزیره میانکاله   :::   صبح دوشنبه در برخی نقاط تبدیل باران به برف . در ادامه روز احتمال مخلوط . صبح 22 بهمن مخلوط و برفابه نهایت غروب و شب برفی .

میزان برف : باریدن برف احتمال برف سبک


مفهوم مقادیر برف :

سبک : 1 الی 15 سانتیمتر

متوسط : 15 الی 30 سانتیمتر

نیمه سنگین : 30 الی 50 سانتیمتر

سنگین : بیش از 50 سانتیمتر


ضمن اینکه در دامنه ها ؛ مثل ؛ تاکام در محور کیاسر ،  شیرگاه در محور سوادکوه ، نارنجستان در محور هراز ، دوآب در محور چالوس و . شامگاه یکشنبه نهایت بامداد دوشنبه بارش ها به برف تبدیل میشن . دوشنبه سفیدپوش میشن اما اوج برف برای روز سه شنبه خواهد بود . برف متوسط تا نیمه سنگین رو پیش بینی می کنیم و در دامنه های بالادست احتمال بارش سنگین برف وجود داره . برای ارتفاعات خصوصا از زیراب و پل سفید به بالا ، بارش ها غالبا به صورت برف خواهد بود و خصوصا روز سه شنبه در برخی نقاط کولاک پیش بینی میشه علی الخصوص گردنه ها مثل ؛ گدوک ، امامزاده هاشم و تونل کندوان


اوج بارش های این سامانه در مقیاس منطقه ای ، در شرق تنکابن تا نوشهر و از شرق محمودآباد تا سواحل جویبار خواهد بود . در برخی نقاط " بعضا " ضعف بارشی نسبت به مناطق " اطراف خودشون " دیده میشه که میشه به رامسر ، غرب تنکابن ، آمل ، بهشهر و گلوگاه که آنچنان هم شاید جدی نباشه .


هشدار (1) : باغداران عزیز علی الخصوص در دامنه های استان ، میتونن اقدام به برداشت محصولات و مرکبات کنند . دارندگان شغل های حساس هم به دلیل افت محسوس دما ، اقدامات لازمه را مبذول فرمائید . ضمنا ، از سفر هایی که مربوط به محور های کوهستانی استان هستند ، بدون تجهیزات زمستانی ، پرهیز کنید .


هشدار (2) : به دلیل وزش باد های نسبتا شدید با تند باد های شدید ، در روز یکشنبه و تا حدی بعد از ظهر شنبه ، اقدامات لازم جهت جلوگیری از خسارات احتمالی را انجام دهید . دریا توفانیه و اصلا شرایط برای فعالیت های دریایی مساعد نیست .


باز هم تأکید می کنیم که در مصرف گاز صرفه جویی کنید . . .


در زیر تجمع بارش و بارش برف سامانه رو از دید مدل ECMWF مشاهده می کنید :

 

 

 

ما میانگین شرایط رو در نظر گرفتیم اما شما حداقل حالت رو در نظر بگیرین تا بتونین از این سیستم لذت ببرین . در برخی نقاط ممکنه برف زودتر یا دیرتر از انتظار آغاز بشه و در برخی نقاط هم ممکنه برف  بیشتر یا کمتر از انتظار بباره که این به شرایط خاص اقلیمی مربوطه و شما حداقل حالت رو در نظر بگیرین که یه وقت شوکه نشین . ضمنا ؛ پس از خروج موج در اکثر نقاط استان یخبندان خواهیم داشت .


 

تیم مدیریت هواشناسی مستقل استان مازندران ، لحظات خوشی را برای شما هم استانی های عزیز ، آرزومند است . . .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

زمستان تازه آغاز شده ! عبور 3 موج بارشی از مازندران در هفته آخر دی !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای این هفته ، با استقرار بلاکینگ در شرق اروپا ، موج هایی به صورت مورب از شمال دریا مازندران به سمت منطقه نفوذ میکنن که وضعیت جوی مازندران رو بدین شکل رقم میزنن :

 

شنبه : نیمه ابری تا ابری اواخر وقت از غرب استان با کاهش ابر . برای بامداد و صبح در اکثر نقاط استان بارندگی و اوج اون در مناطق غربی و مرکزی جلگه ؛ به سمت ظهر و بعد از ظهر از شرق استان کاهش ناپایداری و شب به بعد در بخش هایی از مناطق مرکزی و شرق با بارش های رگباری با احتمال ضعیف رعد و برق . کاهش دما . دریا نسبتا مواج تا مواج

یکشنبه : صاف تا قسمتی ابری از غروب و شب با افزایش ابر . بامداد در برخی نقاط با رگبار های پراکنده . کاهش برودت هوا . دریا موج کوتاه از ظهر نسبتا مواج

دوشنبه : نیمه ابری تا ابری . از ظهر و بعد از ظهر از غرب استان آغاز بارندگی . تغییرات دمایی به خصوصی رو نداریم . دریا با موج کوتاه گاهی با افزایش موقتی موج

سه شنبه : نیمه ابری تا ابری از شب با کاهش ابر . بامداد گسترده شدن بارش ها و طی روز خصوصا در مناطق مرکزی و شرقی با بارندگی و از شب با کاهش ناپایداری . کاهش نسبی دما . دریا با موج کوتاه گاهی با افزایش موقتی موج

 

برای اول هفته سطح برف به زیر 900 متر میرسه و روز سه شنبه به حوالی 1000 متر . در خوشبینانه ترین حالت ، حداقل تا اواسط هفته در جلگه استان با اینکه هوا سرد میشه ولی برفی رو پیش بینی نمیکنیم .

 

برای اواخر هفته احتمال نفوذ موج سوم بارشی به استان وجود داره که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

در زیر هم تجمع بارش برف رو تا پایان هفته از دید مدل ECMWF ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

وضعیت جوی مازندران تا پایان هفته ! آیا اولین موج قدرتمند آبان نفوذ می کند ؟ !


با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با حاکمیت پرارتفاع در شرق اروپا تا شمال کاسپین ، استقرار دو کم ارتفاع ؛ یکی در مرکز دریا کاسپین و دیگری در شرق دریا مدیترانه رو داریم که با تضعیف سامانه بلاکینگ ، کم کم این دو کم ارتفاع به سمت شرق جا به جا میشن ( مطابق تصویر زیر ) . با افزایش ارتفاع تراز میانی جو در جلو کم ارتفاع شرق مدیترانه ، برای روز سه شنبه شاهد آسمانی صاف تا نیمه ابری در استان در برخی نقاط با افزایش موقت ابر و احتمال رگبار های پراکنده خصوصا در غرب استان و ارتفاعات خواهیم بود . احتمال مه هم در برخی نقاط وجود داره .

 

 

اما با حرکت شرق سو این موج کوتاه دامنه شرق مدیترانه ، برای چهارشنبه ، این موج کوتاه دامنه استانمون رو تحت تأثیر خودش قرار میده ( مطابق تصویر زیر ) که ماحصل اون بارش های رگباری گاهی همراه با رعد و برق خواهد بود . بنابراین ، برای بامداد چهارشنبه ( اواخر وقت سه شنبه به بعد ) ، از ارتفاعات غربی استان ابرهای همرفتی رشد میکنن همراه با رگبار و رعد و برق ( گاهی شدید ) در غرب استان که دیگر نقاط استان رو هم به شکل ضعیف تر تحت تأثیر خودشون قرار میدن خصوصا سواحل نیمه شرقی استان . اما با حرکت شرق سو این موج کوتاه دامنه ، در بعد از ظهر و شب چهارشنبه ، رشد ابرهای همرفتی در نیمه شرقی استان بارزتر خواهد شد که با بارش های رگباری گاهی با رعد و برق و وزش باد هم همراهی میشه . چون ، بارش ها رگباریست ، پس خطر آبگرفتگی معابر دور از ذهن نیست .

 

 

با نزدیک شدن تاوه قطبی از شمال دریا کاسپین ، ادغام دو جت استریم در قفقاز و نفوذ زبانه های پرفشار از اسکاندیناوی ( مطابق تصویر زیر ) ، برای جمعه و یا شنبه ، احتمالا باید منتظر بارش های قابل ملاخظه تر در استان باشیم که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

باران شدید در راه مازندران ! خنکای پاییزی !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با شکل گیری الگو بلاکینگ بر روی اروپا و استقرار کم ارتفاع بر روی شمال کاسپین و نفوذ مورب ناوه عبوری اون از روی دریا سیاه ، به منطقه ؛ وضعیت جوی مازندران طی روز های آتی به شرح ذیل خواهد بود :

برای بامداد و صبح شنبه با تقویت جریانات دریا به خشکی ، افزایش ابرهای ارتفاع پایین استراتوس و استراتوکومولوس رو در جلگه استان خواهیم داشت و با تراکمشون ممکنه خصوصا در دامنه ها و ارتفاعات پایین دست ، منجر به بارندگی متناوب بشن علی الخصوص ظهر و بعد از ظهر . البته در ارتفاعات همچنان جریانات جنوبی حاکمه و ممکنه منجر به وقوع پدیده مه در مناطق پایین دست هم بشه .

به سمت بعد از ظهر رفته رفته افزایش ابرهای آلتواستراتوس رو خواهیم داشت که کم کم از غرب به شرق آسمان استان پوشیده از ابر میشه .

اما با نفوذ شاخه سرد سیستم و افزایش سرعت جت در تراز فوقانی جو بر روی منطقه ، در گذر شامگاه شنبه به بامداد یکشنبه ، از غرب استان شاهد رشد ابرهای کومولونیمبوس خواهیم بود همراه با رگبار های شدید ، آبگرفتگی معابر ، کاهش دما ، وزش باد نسبتا شدید ( در برخی نقاط با تندباد های شدید ) و احتمال رعد و برق . این وضعیت در گذر بامداد به صبح یکشنبه به شرق استان خواهد رسید .

از اواسط صبح یکشنبه تا بعد از ظهر ، با پوشش ابرهای نیمبواستراتوس ، بارش ها در استان یکنواخت تر خواهد شد و غروب و شب کاهش ناپایداری رو خصوصا در جلگه داریم . در ارتفاعات به سمت بعد از ظهر یکشنبه بارش ها گسترده تر میشن و در ارتفاعات بالادست خصوصا قله ها ، بارش پراکنده برف رو خواهیم داشت .

برای روز های دوشنبه و سه شنبه با جدا شدن یک کم ارتفاع در غرب کشور ، برای خصوصا ارتفاعات استان بعضا رشد ابر با رگبار های متناوب رو انتظار داریم علی الخصوص در ساعات بعد از ظهر .

با توجه به کاهش دما ، بیشینه دما روز یکشنبه در غالب مناطق استان زیر 20 خواهد بود و بعد اون شبهای نسبتا سردی حکم فرما خواهد شد .

دریا هم از بعد از ظهر شنبه تا پایان وقت یکشنبه مواج و توفانی پیش بینی میشه و شرایط برای فعالیت های دریایی مساعد نیست .

با توجه به وضعیت رطوبتی لایه ها ، بارش شدید رو در کل جلگه خواهیم داشت و با توجه به استقرار جریانات شمالی سطح زمین ، پیک اون رو برای دامنه های استان به خصوص محدوده نوشهر تا آمل پیش بینی می کنیم .

 

در زیر هم استقرار کم ارتفاع مذکور در شمال کاسپین و نفوذ مورب ناوه اون رو به منطقه برای روز یکشنبه ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

پایان مهر با بارندگی ! هوا میل به پاییز !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ با استقرار پرارتفاع در مرز اوراسیا ، جریانات غربی دو شاخه میشن و باعث تشکیل یک ناوه شبه ساکن بر روی حدفاصل دریا سیاه و مدیترانه خواهد شد که سودش برای ارتفاعات استان بیشتره و ناوه بعدی در کشور های شرقی و شمال شرقی تشکیل خواهد شد که بیشترین تأثیرش ، تقویت پرفشار سطح زمین در شمال کاسپین خواهد بود .

بنابراین ، برای روز های یکشنبه و دوشنبه ، آسمان استان به صورت نیمه ابری تا ابری خواهد بود در برخی نقاط خصوصا ارتفاعات و تا حدی غرب استان گاهی با بارندگی که در دیگر نقاط استان بارندگی خیلی گستردگی نداره .

اما با تقویت نفوذ هوا سرد ، از غروب یکشنبه تا ظهر دوشنبه ، نوبت به نوبت از غرب به شرق جلگه بارش ها تشدید میشن که اوجش برای مناطق مرکزی جلگه با میل به نیمه شرقی خواهد بود که همراه با وزش باد و کاهش دما هم پیش بینی میشه .

برای روز سه شنبه ، با تضعیف پرفشار سطح زمین ، کاهش موقت ابر رو در بخش هایی از استان خصوصا جلگه خواهیم داشت که البته در بعضی ساعات در ارتفاعات استان بارندگی رخ خواهد داد . برای جلگه هم احتمال مه و باران ریزه در برخی نقاط وجود داره که البته دما هوا قدری افزایش پیدا میکنه .

برای روز یکشنبه ، دریا افزایش موج داره و دوشنبه مواج و بعضا توفانیه . سه شنبه کاهش موج پیش بینی میشه .

در ارتفاعات بالادست استان خصوصا 3000 و 3500 متر به بالا ، طی این مدت ، بارش پراکنده برف پیش بینی میشه .

برای غروب یکشنبه تا ظهر دوشنبه ؛ به دلیل ، رگباری بودن بارش ها ، در برخی نقاط احتمال رعد و برق هم وجود داره .

برای چهارشنبه و یا پنجشنبه به بعد ، احتمال گسترش مجدد بارش ها در استان وجود داره که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد .

 

در زیر هم شما کلی تراز میانی و سطح زمین رو برای بامداد سه شنبه ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای مهرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

برف و باران ! تداوم بارش ها در مازندران تا پایان هفته !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ از یکی دو روز گذشته ، شاهد فعالیت سردچالی در استان بودیم و هستیم که از شرق به غرب حرکت میکنه .

برای روز های یکشنبه و دوشنبه شاهد آسمانی نیمه ابری تا ابری در استان خواهیم بود همراه با بارش های متناوب که بارش ها در نواحی غربی و مرکزی استان گسترده تر هستن و در ارتفاعات هم بارش متناوب برف پیش بینی میشه . سرما هوا هم ماندگار هست .

اما با تقویت فاز منفی شاخص دورپیوندی اطلس شمالی ، حرکت غرب سو سردچال از روز دوشنبه متوقف میشه و به سمت شرق حرکت میکنه و با تقویت جریانات دریا به خشکی در استان ، از بعد از ظهر و شب دوشنبه ، بارش ها به تدریج در استان گسترده تر و تشدید خواهند شد و حوالی 1000 متر به بالا بارش برف رو پیش بینی می کنیم همراه با مه و در بخش هایی از جلگه هم آبگرفتگی معابر و احتمال طغیان رودخانه ها . اوج بارش ها روز سه شنبه هست و بامداد و صبح چهارشنبه از غرب استان کاهش ابر و ناپایداری رو داریم و تا ظهر چهارشنبه این سیستم از شرق استان خارج خواهد شد .

این پایان کار نیست ؛ چرا که ، با استقرار پرارتفاع در شمال کاسپین ، ناوه ای از تاوه قطبی با همراهی زبانه های پرفشار قطبی به استان نفوذ خواهد داشت . بنابراین ، از اواخر وقت چهارشنبه و بامداد پنجشنبه ، از دریا شاهد تراکم ابر ، آغاز بارش ها ، وزش باد و کاهش محسوس دما در استان خواهیم بود که حداقل تا روز پنجشنبه در استان این بارش ها ادامه دارن .

تا روز چهارشنبه پیک بارش ها رو در سواحل مرکزی استان پیش بینی می کنیم و روز پنجشنبه هم اوج بارش ها در نواحی غربی استان خواهد بود .

طی این مدت شانس رعد و برق ضعیفه اما شانس تگرگ بالاست . ضمن اینکه روز پنجشنبه سطح برف به زیر 1000 متر خواهد رسید .

دریا هم طی این مدت غالبا مواج و خصوصا روز های سه شنبه و پنجشنبه به شدت توفانیست .

 

در زیر تجمع بارش ها رو تا پایان هفته از دید مدل ECMWF ملاحظه می فرمائید :

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید . 

 

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

عبور موج سریع و پر حاشیه ! دوام پایداری جو در مازندران !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای اوایل هفته جاری عبور موجی سریع و پر حاشیه رو از استان شاهد شاهد بودیم که ضمن خسارات های برجا گذاشته ، اما سیستم روی هم جوندار ، پر برکت و سردی بوده خصوصا برای جلگه استان .

اما مطابق

پست پیش بینی آبان ، پرارتفاع مرز اوراسیا شرق سو شده و حاکم میشه بر منطقه و به همین دلیل حداقل تا اواسط هفته آتی شاهد آسمانی صاف تا قسمتی ابری در استان خواهیم بود گاهی در بخش هایی از جلگه مه آلود . با استقرار زبانه های شرق سو پرفشار سیبری ، کم فشار قوی رو نداریم و به همین علت ، انتظار افزایش دما رو در استان نداریم . دریا هم با موج کوتاه گاهی با افزایش موقت موج پیش بینی میشه .

 

برای طی 48 ساعت آینده ، با عبور یک کم ارتفاعی از فراز استان گاهی رشد ابر و در برخی نقاط خصوصا ارتفاعات ، احتمال رگبار های پراکنده هم وجود داره .

 

در زیر استقرار پرارتفاع در تراز میانی جو و پایداری هوای استان رو برای هفته آتی مشاهده می کنید .

 

 

با تقویت پرفشار از شمال شرق منطقه سیبری ، تداوم فاز منفی AO و میل به فاز مثبت NAO ، انتظار میره برای اواخر هفته آتی و یا اوایل هفته بعد تر ، سامانه بلاکینگ در منطقه ما با شکست مواجه بشه و سامانه های بارشی نوبت به نوبت نفوذ کنن که در این مورد طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 هواشناسی بابلسر فورکا

بررسی وضعیت جوی ماه آذر 1398 به طور کلی ! هفته به هفته از دید چند مدل !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

خب ؛ در این پست قصد داریم ابتدا وضعیت جوی هفته به هفته ماه آذر رو از دید مدل های مختلف بررسی کنیم و بعد هم وضعیت کلی رو از چند مدل .

 

هفته اول آذر 1398 :

 

همونطوری که در زیر مشاهده می کنید ، سمت راست تصویر مربوط به مدل ژاپن هست . این مدل معتقده بارش ها در استان کمتر از نرمال . دما در جلگه نرمال تا کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی کمتر از نرمال و فشار هم بیشتر از نرمال .

مدل سمت چپ هم مدل CFSv2 هست . این مدل بارش رو در غالب نقاط استان نرمال میدونه . دما رو کمتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو هم نرمال میدونه .

 

 

هفته دوم آذر 1398 :

 

مدل ژاپن بارش ها رو بیشتر از نرمال . دما نرمال تا بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی رو نرمال و فشار هم کمتر از نرمال .

مدل CFSv2 هم بارش رو نرمال میدونه . دما رو در استان بیشتر از نرمال و آنومالی ارتفاع تراز میانی رو بیشتر از نرمال میدونه .

 

 

هفته سوم و چهارم آذر 1398 :

 

مدل ژاپن معتقده که بارش ها در استان نرمال تا بیشتر از نرمال . دما بیشتر از نرمال . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم نرمال .

مدل CFSv2 هم معتقده بارش ها در هر دو هفته نرمال . دما رو در هر دو هفته بیشتر از نرمال خصوصا هفته چهارم . آنومالی ارتفاع تراز میانی هم در هفته سوم نرمال تا کمتر از نرمال و هفته چهارم کمتر از نرمال .

 

 

در زیر هم میانگین کلی پارامترها رو از دید مدل ژاپن برای ماه آذر مشاهده می کنید :

 

 

در زیر وضعیت دما ( سمت چپ ) و بارش ( سمت راست ) رو برای ماه دسامبر ، نزدیک ترین ماه به آذر که از دید مدل ECMWF هست

 

همونطوری که مشخصه ، دما رو در استان خصوصا جلگه نرمال تا بیشتر از نرمال و بارش ها نرمال در بخش هایی از جلگه کمتر از نرمال میدونه .

 

 

و در آخر هم وضعیت 3 شاخص دورپیوندی رو مشاهده می کنید .

شاخص PNA اوایل در فاز منفی سپس در حوالی نرمال خواهد بود . شاخص NAO اوایل منفی سپس به فاز مثبت گرایش پیدا میکنه و فاز شاخص AO هم غالبا مثبته .

 

 

 

اما به جهت کلی انتظار میره بااستقرار مرکز بندال بر روی منطقه ، هفته اول هفته آرومی تری باشه . با بلاک غرب مدیترانه و سیاه و شمال شرق کاسپین ، انتظار میره عمده فرود ها از شرق مدیترانه و شمال دریا سیاه باشه در اواسط ماه و طبیعتا ارتفاعات استان ( در مقیاس بلند مدت هر منطقه ) بیشتر تحت تأثیر بارش ها قرار میگیرن . در عین حال ، با تقویت کم فشار سطح زمین که حاصل کشیده شدن زبانه های کم فشار از شمال اروپا به منطقست ، ضمن افزایش دما ، باعث عدم نفوذ عمیق زبانه های پرفشار سیبری به منطقه خواهد شد . اواخر ماه ، با نفوذ ناوه هایی از منطقه اسکاندیناوی ، وضعیت بارشی در استان بهبود میکنه . به سمت اواخر ماه ، با تقویت فرونشینی هوا در منطقه سیبری ، انتظار میره کم کم مرکز این پرفشار قوی تر بشه اما با جولان کم فشار در منطقه ، بعیده نفوذ خوبی رو زبانه های پرفشار سیبری تا پایان پاییز به استان داشته باشن . به جهت بارشی انتظار میره در جلگه استان بارش ها نرمال تا کمتر از نرمال و در ارتفاعات نرمال تا بیشتر از نرمال باشه . به جهت دمایی هم پیش بینی دما نرمال تا بیشتر از نرمال رو در استان داریم .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آذرارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 


هواشناسی بابلسر فورکا

بارش های پراکنده و تداوم گرما در دل زمستان ! احتمال نفوذ سیستم قدرتمند به مازندران در نیمه دوم هفته آتی !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای چهارشنبه روند گرم شدن هوا رو داریم در استان مازندران . اما با عبور امواج ناپایدار غربی از فراز استان ، آسمان استان از پنجشنبه تا شنبه به صورت قسمتی ابری تا نیمه ابری گاهی در برخی نقاط ابری خواهد بود .

بارش های پراکنده رو داریم علی الخصوص در ارتفاعات غربی و مرکزی استان . برای جلگه استان از اواخر وقت جمعه تا اوایل وقت شنبه ، در برخی مناطق ، رگبار های بهارگونه باران رو خواهیم داشت . طی این مدت در ارتفاعات ؛ به دلیل ، غلبه جریانات گرم جنوبی ، بارش ها عموما به صورت باران خواهد بود ؛ حداقل زیر 2500 و 2000 متر .

افزایش دما و تداوم هوا گرم حداقل تا پایان هفته پابرجاست و البته در برخی نقاط گاهی با وزش باد گرم هم همراهی میشه خصوصا ارتفاعات . سرما شبانه هم رفته رفته ملایم تر میشه .

از روز چهارشنبه تا حداقل روز یکشنبه هفته آتی ، گاهی در بخش هایی از نواحی جلگه استان ، هوایی مه آلود رو خواهیم داشت علی الخصوص در ساعات بامداد ، سر صبح و شامگاه .

گاهی وزش باد رو داریم و به همین دلیل ، دریا بعضا با افزایش موج پیش بینی میشه .

 

در زیر هم تجمع بارش ها رو تا پایان وقت شنبه از دید مدل GFS مشاهده می کنید که عمده بارش ها مختص ارتفاعات غربی و مرکزی استان خواهد بود .

 

 

برای نیمه دوم هفته آینده ، با تشکیل یک سردچال در حوزه کشور ترکیه ، با حرکت شرق سو این سردچال ، باید منتظر بارش های شدیدتر و هوایی سردتر در استان باشیم . اگه ناوه ای تاوه قطبی این سردچال رو از بالا به خوبی حمایت کنه ، میتونه سرما نسبتا شدیدی رو در استان رقم بزنه و اولین سرما نسبتا جدی زمستان 98 رو شاهد باشیم . در این مورد نیازمند بررسی بیشتر هست که طی روز های آتی بیشتر بحث خواهیم کرد . . .

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 هواشناسی بابلسر فورکا

ناپایداری ها تا کی ادامه دارند ؟ ! اینجا کسی مسئولیت قبول نمیکند !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ؛ برای سه شنبه ، آسمانی نیمه ابری تا ابری رو خواهیم داشت در برخی نقاط با رگبار های متناوب . به سمت بعد از ظهر و شب کاهش ابر و ناپایداری رو انتظار داریم . اواخر وقت سه شنبه و بامداد چهارشنبه ، در برخی نقاط احتمال هوایی مه آلود هم وجود داره . روز چهارشنبه آسمان استان صاف تا نیمه ابریه و انتظار بارش خاصی رو نداریم .

با عبور یک موجی مدیترانه ای از فراز استان ، برای اواخر وقت چهارشنبه تا صبح پنجشنبه ، در ارتفاعات و بخش هایی از نیمه شرقی استان ، رگبار های پراکنده رو پیش بینی می کنیم . با توجه به ماندگاری هوا سرد ، علاوه بر ارتفاعات ، در دامنه های مناطق مذکور ، احتمال رگبار برفابه هم وجود داره .

از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه ، آسمان استان به صورت صاف تا نیمه ابری هست که از برودت هوا هم کاسته میشه . احتمال مه هم در برخی نقاط وجود داره .

اما با یک فرود بلند از شمال روسیه به سمت قفقاز و شرق ترکیه ، با همراهی جت استریم قطبی و تلاقی دو جت ، باید از بعد از ظهر و و طی روز شنبه ، شاهد افزایش ابر ، بارندگی ، احتمال رعد و برق ، در برخی نقاط تگرگ ، وزش باد نسبتا شدید گاهی در برخی نقاط شدید و کاهش دما در استان باشیم . فعلا بارش برف رو در ارتفاعات و تا حدی دامنه ها پیش بینی می کنیم و اینکه آیا در جلگه هم برف خواهیم داشت یا نه و همینطور کم و کیف سامانه ، نحوه فرود ، زمان ورود و خروج و . در اطلاعیه های بعدی بیشتر بحث خوهید شد . . .

 

دریا برای سه شنبه بعضا افزایش موج داره . از روز چهارشنبه کاهش موج و از اواخر وقت جمعه توفانی پیش بینی میشه .

 

در زیر کمینه دما چهارشنبه هفته جاری رو از دید مدل ECMWF مشاهده می کنید که حکایت از صبحی سرد در استان داره . . .

 

 

در رابطه با تیتر هم که گفتیم اینجا کسی مسئولیت قبول نمیکنه اشاره به این موضوع داره که از آخرین برف جلگه مازندران در ماه دی ، 7 سال میگذره و 98 با اینکه دقیقه 90 تمام تلاش خودش رو کرد و دما بخش هایی از جلگه رو حین بارش به زیر 5 رسوند ، اما توان برفی کردن رو نداشت . امیدواریم بهمن و اسنفد بتونن مکمل دی 98 باشن . . .

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای دیارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 

 

 


هواشناسی بابلسر فورکا

توفان مازنی در راه مازندران ! سری جدید سریع و خشن منتشر شد !

 

با یاد و نام خدا ؛ عرض سلام و  وقت بخیر دارم خدمت تک تک همراهان عزیز هواشناسی مستقل استان مازندران

 

خب ، با تقویت کم فشار در سطح زمین ، برای روز جمعه تا اوایل وقت شنبه ، شاهد افزایش دما در استان خواهیم بود . به سبب جریانات جنوبی ، علاوه بر اینکه شانس گرم باد هم در ارتفاعات وجود داره ، در بعضی ساعات به خصوص شامگاه ، بامداد و سر صبح ، در بخش هایی از جلگه ؛ به دلیل ، برخورد جریانات جنوبی به هوا مرطوب دریا ، هوایی مه آلود رو خواهیم داشت با احتمال باران ریزه . در ارتفاعات هم بعضا رشد ابر رو خواهیم داشت با احتمال رگبار های پراکنده .

اما با استقرار تاوه قطبی در شمال کاسپین ، ناوه ای از اون به صورت مورب ابتدا از دریا سیاه عبور خواهد کرد و بعد به سمت منطقه ما خواهد آمد . همزمان نفوذ زبانه های پرفشار رو از حوزه اسکاندیناوی خواهیم داشت که سبب ریزش هوا سرد از عرض های بالاتر به سمت منطقه خواهد شد .

بنابراین ، از غروب و سر شب شنبه ، با نفوذ جبهه سرد ، از غرب استان شاهد رشد ابر ، بارندگی رگباری ، گاهی رعد و برق ، وزش باد نسبتا شدید گاهی شدید و کاهش محسوس دما در استان خواهیم بود که این شرایط پرتلاطم ، حداکثر تا اوایل بامداد یکشنبه به شرقی ترین نقاط استان خواهد رسید . برای روز یکشنبه از صبج از شرق به غرب استان کاهش ناپایداری رو داریم . روز دوشنبه آسمان استان نیمه ابری و ابریه گاهی با احتمال بارش های پراکنده خصوصا در دامنه ها و ارتفاعات و غرب استان که رفته رفته کاهش ابر خواهیم داشت . برای روز سه شنبه تا اطلاع ثانوی ، آسمان استان پایدار خواهد بود . حداقل تا 48 ساعت پس از خروج موج ، شبها سرد خواهد بود با احتمال مه و در اکثر نقاط جلگه دما کمینه تک رقمی میشه و روز ها هم دماها حوالی 20 و زیر 20 خواهد بود . روز یکشنبه ( 3 روز دیگه ) دما بیشینه زیر 20 و حوالی 15 درجه خواهد چرخید در استان که نشان از سرد شدن هوا داره .

برای شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه ، به دلیل اینکه موج با حرکت شرق سو و کسب انرژی از دریا کاسپین ، تقویت میشه ، اوج بارش ها رو در نیمه شرقی استان خصوصا دامنه ها و بخش هایی از دامنه های نیمه غربی استان خواهیم داشت اما برای برای ظهر و بعد از ظهر یکشنبه به بعد ، با شرقی شدن جریانات ، اوج بارش ها در نیمه غربی جلگه و بخش هایی از سواحل نیمه شرقی استان خواهد بود .

 

هشدار (1) : به دلیل بارش های رگباری طی این مدت ، علاوه بر خطر صاعقه ، آبگرفتگی رو هم در اکثر نقاط استان خواهیم داشت .

هشدار (2) : به دلیل وزش باد نسبتا شدید گاهی با تندباد های شدید ، شرایط برای فعالیت های دریایی در استان مساعد نیست ، چرا که ، ممکنه ارتفاع موج در فراساحل به بیش از 3 متر هم برسه .

 

طی این مدت در ارتفاعات استان خصوصا گردنه ها بعضا هوایی مه آلود رو خواهیم داشت و بارش خاصی رو پیش بینی نمیکنیم و به سبب کاهش دما ، برای روز یکشنبه در صورت رخداد بارش ، بارش ها از ارتفاع 00 متر به بالا به صورت برف خواهد بود و ممکنه در زیر 1500 متر هم برفابه مشاهده بشه . ضمن اینکه برای شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه ، در مناطق مستعد ، احتمال ریزش تگرگ هم وجود داره .

 

در زیر ؛ به ترتیب ، نزدیک شدن جبهه سرد رو در بعد از ظهر شنبه به استان ، نفوذ ناوه تراز میانی جو و ادغام مرز دو جت استریم رو مشاهده می کنید که ضمن تشدید ناپایداری ها ، باعث کاهش ملموس دما در استان برای روز یکشنبه هم خواهد شد :

 

 

 

 

 

عزیزان ؛ ممنون میشیم در وب ما عضو شوید ، نظر دهید و در مباحث عمومی هواشناسی ما شرکت کنید و هوای آبانارتون رو گزارش کنید . چون خیلی مطالب هم اونجا گفته میشه . منتظر پاسخ گویی به سوالات شما در بخش نظرات هستیم .

 

با ما همراه باشید .

 

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

 

برای مشاهده کانال هواشناسی استان مازندران بر روی آی پایین کلیک کنید .

 هواشناسی بابلسر فورکا

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال

آخرین جستجو ها

آوای وشتــــــــــــــــــــــــــــان فروشگاه ارزان قیمت خريد مانتو زنانه دخترانه 2019 مطالب پزشکی - بیماری ها و داروها سایت دانلود نرم افزار همه چی موجوده 98music06 فارسی هتل های ایران - هتل های تهران جوملا-اسکریپت-آموزش HTML -آموزش کامل برنامه نویسی جکستان و اسستان در خنده بازار